Zatčení známého lobbisty Ivo Rittiga je důsledkem i vaší spolupráce s policií, které jste dodávali vstupní informace. Jak byste popsal podstatu této kauzy?

Dalo by se říci, že šlo o vysávání peněz z pražského Dopravního podniku. Ten princip byl jednoduchý – Dopravní podnik uzavřel smlouvu se společností Neograph na tisk jízdenek a cenou 34 haléřů za kus, a zároveň se Neograph zavázal k tomu, že celou polovinu, tedy 17 haléřů bude za zprostředkování obchodu platit firmě Cokeville.

No a tato společnost se následně zavázala poradenskou smlouvou, že bude měsíčně za určité služby platit panu Rittigovi paušální náhradu ve výši 160 tisíc eur (zhruba čtyři milióny korun) měsíčně.

Policie zatkla lobbistu Rittiga a obvinila ho z praní špinavých peněz
Je to zlom, tvrdí někteří politici o zatčení Rittiga 

Kolik takto z Dopravního podniku neoprávněně odteklo?

Zástupce Neographu prohlásil u soudu, který jsme s panem Rittigem měli, že společnost Cokeville za jízdenky inkasovala částku mezi 20 až 30 milióny korun. Je přitom téměř jisté, že to je právě částka, o kterou Dopravní podnik přišel.

Podnikatel a lobbista Ivo Rittig

Podnikatel a lobbista Ivo Rittig

FOTO: Milan Malíček, Právo

Dá se říci, jak velký podíl na této částce měl sám Rittig?

To nejsme schopni přesně určit, nicméně mohli bychom si myslet, že to bude většina. V této souvislosti je však potřeba si uvědomit, že šlo o peníze pro jeho vlastní potřebu, ale také o prostředky, ze kterých musel vyplácet to okolí, které se na tom podílelo.

Tímhle okolím je podle vás např. také tehdejší vedení Dopravního podniku?

Není podle mého názoru možné, aby o tom nikdo v Dopravním podniku nevěděl, aby si tam všichni říkali, jaká je to báječná zakázka, byť tehdejší šéf Martin Dvořák to takto stále hraje, že se o to vlastně vůbec nezajímal.