Zaorálek uvedl, že podle vyjádření palestinské strany dostali Palestinci tyto zbraně jako dar v letech 1988 a 1989 od tehdejšího socialistického vedení ČSSR.

"S výjimkou jedné pistole, která tedy měla být naopak určena jako dar pro socialistické představitele, který už nestihl být předán do listopadu 1989. Takže je tam jedna pistole, která tedy není vyrobena českými podniky a která měla být naopak předána jako dar československým představitelům, ta už tedy předána nebyla, zbytek jsou tedy zbraně československé výroby," řekl Zaorálek.

Palestinská strana se podle Zaorálkových informací ještě před rokem 1989 ptala československých úřadů, zda má tyto zbraně nahlásit. "Údajně tehdy ještě socialistickými představiteli byli ujištěni, že to třeba není, pouze by bylo vhodné, kdyby ty zbraně nenosili někam ven a podobně," dodal.

Video

Do domu v pražském Suchdole přicházejí pyrotechnici. Záběry z 1. ledna 2014. Zdroj: Jiří Forman, Novinky.cz

Zaorálek také prohlásil, že z politického hlediska považuje celou situaci za uzavřenou, pokud nedostane jiné informace, které by jeho dosavadní postoj zpochybňovaly.

Policie zbraně objevila po výbuchu trezoru 

Policie zbraně v objektu budoucí palestinské ambasády objevila po výbuchu v domě na Nový rok, při explozi zemřel velvyslanec Džamál Muhammad Džamál.

Ambasador podle vyšetřovatelů manipuloval s výbušninou, když instaloval bezpečnostní schránku. Džamálova dcera má ale za to, že šlo o atentát a nálož někdo nastrčil.

Palestinská strana se za nelegální skladování zbraní omluvila.