Poslanci návrh, který měl prezidentovi vyjít vstříc, odmítli už v prvním čtení. Opozice i část koalice tvrdily, že nelze dělat zákon jen proto, že se prezidentovi nelíbí nějaká jeho povinnost. Ty mu ukládá ústava a měl by je plnit.

Kdy prezident čekající profesory jmenuje, Ovčáček neřekl. Ministr školství Marcel Chládek v Rádiu Impuls řekl, že profesoři se dočkají jmenování do konce března.

Prezident se čestné role chtěl zbavit poté, co se dostal do sporu s Martinem C. Putnou. Toho profesorem odmítl jmenovat. Proti tomu se ale zvedla vlna odporu v akademické obci. Putnu nakonec jmenoval, dekret mu ale předal ministr školství.

Na jmenování profesorem čeká 85 kandidátů. Prezident jim zatím profesuru neudělil a tvrdil, že by to měl udělat někdo jiný. Podle zákona to ale musí udělat on.

Mnozí kritici tvrdili, že jde o uměle vyvolaný spor a nejde kvůli jednomu případu měnit zaběhnuté zvyklosti. Další argumentovali, že prezident se snaží zbavit co nejvíce svých povinností. Zeman například už předal rozhodování o milostech ministerstvu spravedlnosti.