„Dlouhodobě jsem čekal, že celá řada lidí bude z ODS odcházet. Už to není strana, která může lidem přinést významné posty,“ vysvětluje Šnebergr. Odchody podle něho mohou vyvrcholit před podzimními komunálními volbami a může dojít i k přestupům do jiných politických stran, například TOP 09. „Dá se předpokládat, že k něčemu takovému bude docházet, zvláště při sestavování kandidátek,“ uvedl Šnebergr.

Mezi deseti členy, kteří ze strany v týdnu odešli, byli i plzeňští zastupitelé a místostarostové městské části Severní Předměstí Vladimír Tichý a Jiří Uhlík. Svůj odchod odůvodnili odklonem strany od pravicového programu. „Poslední kapkou byl kongres v Olomouci a odstoupení Jiřího Pospíšila,“ komentuje Tichý.

Nevyloučil, že by postupem času mohl zamířit do jiné strany. „Osobně o tom zatím neuvažuji, ale zase nechci říkat, že odcházím z politiky. Zatím nevím, co bude. Uvidíme,“ uvedl Tichý.

Z ODS nyní neodcházím. Mám ambici kandidovat na pozici primátora a být lídrem kandidátky ODS v komunálních volbáchplzeňský primátor Martin Baxa

V komunálních volbách chce kandidovat i Jiří Uhlík, který byl dříve náměstkem primátora Pavla Rödla. Ten z ODS odešel v roce 2010.

Oba politici už na přání plzeňského primátora Martina Baxy (ODS) opustili křesla v městském zastupitelstvu. Nahradili je Ivan Hašek a starosta Slovan Lumír Aschenbrenner.

Další prý nepůjdou

Primátor Baxa zatím žádné signály o dalších odchodech nemá a utíkat zatím nehodlá ani on. „Z ODS nyní neodcházím. Mám ambici kandidovat na pozici primátora a být lídrem kandidátky ODS v komunálních volbách,“ sdělil Právu Baxa. Není však vyloučeno, že pokud se na pozici jedničky objeví někdo jiný, Baxa zváží další alternativy.

Koalice ODS a ČSSD na radnici je od Nového roku v krizi poté, co byl z pozice technického náměstka primátora odvolán Petr Rund (ODS). Někteří občanští demokraté tvrdí, že sociální demokracie porušila koaliční smlouvu, a ODS by proto měla koaliční spolupráci ukončit.

TOP 09 by si vybírala

Jako první strana, kam by mohli exobčanští demokraté zamířit, se nabízí TOP 09. Žádnou žádost o vstup od bývalých členů ODS krajská manažerka strany TOP 09 Eva Šafránková zatím nezaznamenala. Podle krajského šéfa TOP 09 Marka Ženíška může požádat o členství každý, kdo sdílí konzervativní hodnoty a je ztotožněn s pilíři strany.

Neznamená to ale, že strana přijme každého. „O to více by to platilo u členů ODS. Musíme mít na paměti, že jeden z důvodů vzniku TOP 09 byl i fakt, že pravicová ODS byla pro mnohé pravicové voliče nedůvěryhodná,“ řekl Ženíšek.

Podle Vladislava Vilímce, který po Pospíšilovi zatím dočasně vede ODS v Plzeňském kraji, podobná situace jako v plzeňské ODS v jiných oblastech nehrozí. „Venkovské oblasti jsou v jiné pozici – je tam méně členů, členové se více znají. Nechci to zlehčovat, netěší mě to, ale krajskou ODS by odchod lokálních politiků neměl rozhodit,“ sdělil Vilímec.