Vystoupení poslanců KSČM nadzvedla ze židle zástupce TOP 09ODS. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůraznil, že nárok na veřejnou funkci není povinný. „Se žloutenkou také nemůžete pracovat v potravinářství,” dodal s tím, že nejde o diskriminaci.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura odcitoval kolegům část zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Komunistickým kolegům vzkázal, aby si „řeči o svědomí nechali na komunistické schůze”.

Předseda KSČM Vojtěch Filip opáčil, že Stanjurou citovaná norma nezakládá žádná práva ani povinnosti a připomněl, že lustrační zákon byl přijímán s omezenou dobou platnosti.

Jednoduché paralely

Skepsi k nynější podobě lustračního zákona vyjádřil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj jsou tu nyní „nebezpečnější chobotnice” a „zločinecké struktury”, nežli je evidence ve svazcích StB.

Předseda ODS Petr Fiala se pozastavil nad relativizací minulosti z úst představitele demokratické strany. „Tyto jednoduché paralely nedělejme,” varoval s poukazem na Zaorálkovo vystoupení.

Poslanec KSČM Miroslav Opálka se pokusil srovnat komunistický režim se současností, která má podle něj rovněž své oběti.

Na hlasování o zrušení lustračního zákona se ale nakonec ve středu nedostalo. Po žádosti o pauzu na jednání klubu místopředsedkyně komory Jaroslava Jermanová přerušila schůzi do čtvrtečního rána.