Odměny za loňský rok měly být v lednu vyplaceny celkem 58 lidem. "Jsou to mimořádné odměny i pro ty, co na ministerstvu zůstali, ale i na odchodnou," uvedl Chládek. Stihl zastavit vyplacení odměn ve výši 250 tisíc korun.

Odměnu téměř 200 tisíc korun podle něj již dostala například nejmenovaná odcházející náměstkyně, která se však jen přesunula v rámci státní správy. Jedinou náměstkyní na ministerstvu školství byla Eva Bartoňová, ta působila ve funkci náměstkyně pro ekonomiku. Od února pracuje na Českém statistickém úřadě.

Štys vyjádřil nad pozastavením části odměn politování. Odměny se prý vyplácely na ministerstvu i v dobách, kdy ještě nebyl ministr. „Je to zvykem, zvláště když tam lidé dělali třeba devět, deset let,“ dodal. Odměny na školství podle něj byly proti jiným ministerstvům velmi slabé.

Chládek dále zjistil, že bylo asi šest úředníků přesunuto v rámci organizační struktury jinam. "Jako by se potřebovali schovat v organizační struktuře," komentoval ministr. Myslí si, že by se mohlo přijít na to, že tito lidé nic nedělají. Tyto přesuny také zastavil a chystá personální audit.