"Snad už ochlazení budeme mít za sebou. Alespoň předpovědi počasí na víkend tomu dávají určitou naději," řekl Právu v pondělí Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

"Předpokládáme, že o víkendu by mohlo být 20 až 24 st., polojasné až jasné počasí a po neděli by teploty dokonce ještě mohly stoupnout," řekl Seifert.

Podle něj ale zima, která o víkendu přišla, není zase tak neobvyklá. "Staré pranostiky k 25. květnu říkají, že Urban bývá studený pán. Někdy se hovoří i o tzv. malých ledových mužích," řekl Seifert a dodal, že nejvíce nasněžilo o víkendu v Krkonoších a v Jizerských horách, kde spadlo zhruba 10 cm sněhu.

"Když se podívám do historie, tak 23. května v roce 1980 mráz na jižní Moravě poškodil vinice, okurky a broskvoně. Proto letošní zasněžené květy jabloní jsou sice neobvyklé, ale už tu byly," řekl Seifert.

Počasí se mění za čtyři až sedm dní

Seifert odmítá teorii německých odborníků, podle níž špatné víkendové počasí je důsledek průmyslové činnosti a znečištění ovzduší, které se nahromadí za týden.

"Z našeho pohledu je to nesmysl. My sledujeme v předpovědích počasí pohyb tlakových výší a níží, a těm je úplně jedno, jestli je u nás sobota a neděle či středa a čtvrtek. Navíc neplatí obecně, že když u nás o víkendu je špatné počasí, je tak tomu i jinde. Vždyť např. v Londýně může být krásně," řekl Seifert.

Vysvětlil, že špatné počasí posledních několika víkendů je náhoda. "Dá se to vysvětlit tím, že atmosférická cirkulace se mění v tzv. přirozených synoptických období, která trvají zhruba 4 - 7 dní. Po nich se cirkulace výrazně změní a tím i charakter počasí. V posledních obdobích to zrovna vyšlo tak, že na víkend připadlo ono špatné počasí. To je vše. Nic jiného bych za tím nehledal," řekl Seifert.

Oteplovat se bude postupně

Po studeném víkendu se bude postupně oteplovat. Ve středu a ve čtvrtek už nás čeká polojasné až oblačné počasí s teplotami 15 až 19, v pátek polojasno až jasno, s ranními teplotami ještě 7 až 3, ale s odpoledními 18 až 22.

O víkendu zatím meteorologové předpokládají také polojasno až jasno, ale vzestup teplot na nočních 12 až 8 a odpoledních 20 až 24 st.