"Ten dokument jsem já nepodepsal," uvedl Pospíšil. Jeho slova potvrdil plzeňský regionální manažer ODS Michal Šašek. Reagovali tak na informace serveru iHned.cz, podle něhož závazek v září loňského roku podepsali všichni poslanečtí kandidáti ODS.

Pospíšil ale prohlášení už tehdy označil za vágní, velmi abstraktní a nekvalitně napsané. Prohlášení v sobě spojilo podporu ústavní změně, podle níž by se mandátu musel vzdát vazebně stíhaný nebo do vězení odsouzený poslanec, s další podmínkou pro opuštění poslaneckého křesla.

"Vzdám se svého mandátu v případě, že skončí mé členství v poslaneckém klubu ODS," uvádí se v závěru prohlášení. Podle Pospíšila není jasné, k čemu přesně se vztahuje tato věta. "Byl bych nerad vnímán jako někdo, kdo něco podepsal a teď se k tomu chová jinak," dodal s tím, že se ještě rozmyslí, co nyní udělá.

Stanjura: Nebudu ho vyzývat k vrácení mandátu

Zástupci ODS připouštěli, že prohlášení bylo pouze morálním a právně nevymahatelným závazkem. "Je to pouze morální závazek, nic vymahatelného. Nebudu ho vyzývat k tomu, aby složil mandát," řekl Právu šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. S Pospíšilem se chce ještě sejít, aby si vyjasnili další postup. V pondělí by měla situaci řešit také regionální rada ODS v Plzeňském kraji.

Odchod z ODS oznámil Pospíšil ve čtvrtek a současně řekl, že poslanecký mandát si ponechá. Odchod zdůvodnil oboustrannou ztrátou důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Na nedávném kongresu občanských demokratů se mu ani na čtvrtý pokus nepovedlo obhájit funkci místopředsedy strany. Pospíšil uvedl, že z ODS odešel také proto, aby strana byla jednotná a schopná úspěšně provést svou obnovu.