Po zhruba půlhodinovém jmenovacím aktu, který na Pražském hradě začne ve 14 hodin, se členové kabinetu přemístí do Strakovy akademie. Na prvním jednání by se vláda měla zabývat mimo jiné přípravou legislativního plánu a programového prohlášení. Ministři by se mohli dohodnout také na tom, kdy požádají Sněmovnu o důvěru. Hlasování by mělo proběhnout do 30 dnů a mělo by být formalitou, neboť tři koaliční strany disponují ve Sněmovně 111 poslanci.

ČTĚTE TAKÉ
Jako z Čechova, zhodnotil Zaorálek pohovor s prezidentem. Prošel i Dienstbier

Vláda už zřejmě bude řešit i některé personální změny. Rozhodnout by měla o novém vedoucím úřadu vlády, kterým by se měl stát dosavadní tajemník městského úřadu ve Slavkově u Brna Pavel Dvořák. Pravděpodobně se také shodne na novém mluvčím vlády, kterým by měl být dosavadní mluvčí ČSSD Martin Ayrer. [celá zpráva]

Čekání na novou vládu
Česká republika má od 10. července loňského roku úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, kterou přes protesty parlamentu prosadil prezident Zeman a která nezískala důvěru Sněmovny.

Nový kabinet, který vzešel z podzimních sněmovních voleb, bude ve středu jmenován až 95 dnů od voleb, což je nejdelší doba v historii samostatné ČR.

Po jednání kabinetu budou jednotliví členové vlády uvedeni do funkcí. Jako první to budou vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek a ministr pro lidská práva a předseda legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD). Následně si své působiště prohlédne ministr financí Andrej Babiš (ANO). Přejímání úřadů bude pokračovat ve čtvrtek i v pátek.

ČSSD
premiér
Bohuslav Sobotka

ministryně práce a sociálních věcí
Michaela Marksová Tominová
 
ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti
Jiří Dienstbier
 
ministr průmyslu
Jan Mládek
 
ministr školstvíMarcel Chládek

ministr vnitra
Milan Chovanec
 
ministr zahraničí
Lubomír Zaorálek
 
ministr zdravotnictví
Svatopluk Němeček
 
ANO 2011
ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku
Andrej Babiš
 
ministr dopravy
Antonín Prachař

ministr obrany
Martin Stropnický
 
ministryně pro místní rozvoj
Věra Jourová
 
ministryně spravedlnosti
Helena Válková
 
ministr životního prostředí
Richard Brabec
 
KDU-ČSL
ministr bez portfeje pro vědu a inovace Pavel Bělobrádek
 
ministr kultury
Daniel Herman
 
ministr zemědělství
Marian Jurečka