Lynč a odplata. Mučení vězňů. Bourání domů, dobývání kanálů a vyhánění lidí.

Je těžké říci, kolik lidí každý den umírá. Slabší strany ztráty nadsazují, silnější bagatelizují, avšak s každým jediným mrtvým umírá svět.

Může to vypadat cynicky, podstatnější ale než každodenní přehlídka smrti je bezradnost obou mocností. Spojené státy, příliš netrpělivé, než by se dohodly se spojenci či s OSN, vstoupily do Iráku, aby zničily Saddámův režim (podařilo se) a likvidovaly zbraně hromadného ničení. Ty nenašly. Přesto i první cíl by stál za to, jen kdyby měly představu o druhém kroku po vojenském vítězství. Neměly ji však, a to o schopnostech Bushovy administrativy vypovídá všechno.

Dnes to vypadá, že v Iráku Spojené státy bojují už jen za důstojný odchod ze šlamastyky i s rizikem vzniku fundamentalistické vlády v Bagdádu. Moudro prezidentovo i jeho poradců jako by se scvrkávalo do známého bonmotu: i prodělek je kšeft!

Izrael zase v těchto dnech přepíná trpělivost svých sympatizantů ve světě. Jeho obrana proti palestinským teroristům, živými bombami vraždícími izraelské civilisty, je legitimní. Jen kdyby si k tomu nenavlékl biblickou rukavici "oko za oko, zub za zub", přičemž jedno izraelské oko a jeden izraelský zub cení si na stovky očí a zubů palestinských. Pochod izraelských buldozerů v pásmu Gazy vypadá, jako by chtěl Jeruzalém zadupat palestinskou komunitu do doby kamenné. Vše se navíc děje na území, na němž má vzniknout palestinský stát. Ani nejliberálnější izraelské návrhy ale nepočítají s tím, že by se Palestincům vrátila všechna palestinská území.

Nemotornost Spojených států, mučení vězňů, izraelskou svévoli, to všechno už zejména Evropa odsoudila. Jistě právem. Pozoruhodné ovšem je, že podobné násilnosti, páchané ruskou armádou v Čečensku, ji nedojaly a nedojímají. Asi proto, že ruský soud jednoho zločinného plukovníka, který unesl, znásilnil a uškrtil čečenskou dívku, přísně potrestal. Tuším, že k několikaměsíčnímu pobytu na psychiatrii. Takové výběrové plakání evropské veřejnosti jen nad některými hroby její morální kredit však znevažuje. A na Středním východě jakož i v Čečensku lidský život dále zlevňuje. A jednat už tam pomalu nemá kdo s kým.

PRÁVO 22. května