Podle meteorologů by v Českých Budějovicích mohl padnout i dlouhodobý teplotní rekord. "Bude hodně chladno, pro zahrádkáře to bude asi nejhorší noc," řekl Jaroslav Hintermüller z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Podle něj je pravděpodobné, že se rozpustí oblačnost a teploty klesnou na minus jeden až plus dva stupně Celsia.

Meteorologové dlouho takto studený květnový den nezaznamenali. Podle Hintermüllera je dokonce pravděpodobné, že padne záporný rekord, který v Českých Budějovicích naměřili v roce 1944 a činil plus 0,3 stupně Celsia. Pro tuto roční dobu jsou přitom běžné teploty kolem 20 stupňů, výjimkou nejsou ani tropické třicítky.

Také na Českomoravské vrchovině dnes ráno hustě sněžilo, ale vrstva sněhu okamžitě tála. "Jsou to takoví opoždění ledoví muži, není to nic výjimečného, i když teplota při zemi ráno klesla na minus 3,9 stupňů Celsia. Ve dvou metrech se už držela nad nulou," řekl Luboš Nosek z meteorologické stanice v Kostelní Myslové na Jihlavsku.  

Od úterka se začne oteplovat

Do bílého zasněženého rána se v neděli probudili rovněž návštěvníci východočeských hor. Dva až pět centimetrů vysoká vrstva sněhu překvapila návštěvníky jarních Krkonoš i Orlických hor. Podle meteorologů za to může studená fronta, která v noci přešla přes území východních Čech a přinesla sněhové přeháňky do míst ležících výše než 500 metrů nad mořem.

Ve Špindlerově Mlýně napadly během noci asi dva centimetry sněhu, o pár metrů výše ve Svatém Petru pět centimetrů. Podobná situace je v Orlických horách. Zelené svahy opět zbělely a návštěvníci, kteří tam v těchto dnech přijíždějí hlavně za cykloturistikou, hledají náhradní program. Sněžení nebo déšť se sněhem zaznamenali dnes ráno i obyvatelé nižších poloh. Například v okolí Litomyšle na Svitavsku smíšené srážky ráno místy namrzaly. Během dopoledne teploty stouply. I v horských polohách jsou podle policie silnice mokré.

Teplota se dnes dopoledne ve Špindlerově Mlýně pohybovala kolem dvou stupňů nad nulou, na hřebenech Krkonoš však klesla až k pěti stupňům mrazu. Vlhké a studené počasí s občasným sněžením ve vyšších polohách by podle meteorologů mělo vydržet ještě v pondělí, pak se bude postupně oteplovat.