Hlavní obsah

Ukrajinci v Praze hledají podporu pro Kyjev, shánějí neprůstřelné vesty a léky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Ukrajinci, kteří žijí dlouhodobě v Praze, hodlají podpořit protivládní demonstranty na Ukrajině a organizují sbírky peněz i materiální pomoci. Pro tamní novináře a lékaře, kteří v Kyjevě působí a pomáhají demonstrantům, shánějí neprůstřelné vesty, léky nebo teplé oblečení. Informovala o tom jedna z organizátorek pomoci.

Foto: Sergei Grits, ČTK/AP

Policista v plynové masce v centru Kyjeva

Článek

Na podporu ukrajinských demonstrací se bude v Praze konat několik shromáždění. Ukrajinci také vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se k situaci na Ukrajině jednoznačně vyjádřil. Vpodvečer několik desítek lidí demonstrovalo před ukrajinskou ambasádou.

Demonstrace na Ukrajině nabraly na intenzitě v posledních dnech. Situace především v Kyjevě připomíná bojovou zónu, nepokoje se ale lavinovitě šíří po celé zemi. Střety si vyžádaly několik obětí, podle opozice minimálně dva muži byli zastřeleni ostřelovači. Střety pokračují i v pátek, a to především v regionálních centrech západní Ukrajiny.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti vzali útokem administrativní budovy v Čerkasech, Tarnopolu a LvověVideo: Reuters

Podle opozice policisté používají gumové projektily, často prý útočí na novináře a lékaře, kteří demonstrantům pomáhají. Ukrajinci žijící v Česku proto pro ně chtějí koupit neprůstřelné vesty. Na Ukrajině prý nejsou téměř k dostání, protože byly uzavřeny obchody se zbraněmi.

Foto: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

Pořádková policie v Kyjevě

Zároveň shání léky, defibrilátory, přenosné EKG, obvazový materiál nebo teplé oblečení jako rukavice a čepice, ale také ochranné pomůcky na kolena nebo lokty. Shání také peníze, protože opozici vláda zablokovala účty, na které posílali peníze příznivci ze zahraničí.

Chystají se do Kyjeva

Podporu organizují především po sociálních sítích, například na Facebooku vznikla skupina EuroMaidan in Prague, kde zveřejňují také podrobnosti o možné pomoci. Přes Facebook se také svolali na páteční akci, kdy asi desítka aut ověšená ukrajinskými vlajkami vyjela z Malostranského náměstí k ukrajinské ambasádě v Bubenči. Před budovou, kde od středy hoří desítky svíček, se pomodlili za dosavadní oběti demonstrací. Postupně se před velvyslanectvím sešly asi tři desítky Ukrajinců.

Foto: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

Demonstranti na barikádách v Kyjevě

Mladá Ukrajinka, která se pátek akce zúčastnila, řekla, že se chystá s dalšími přáteli o víkendu jet podpořit demonstranty přímo do Kyjeva. "Není možné, aby se něco takového dělo v Evropě v roce 2014," poznamenal její přítel.

Další shromáždění je naplánováno na neděli, kdy má smuteční průvod projít od kostela sv. Klimenta na Starém Městě na Staroměstské náměstí. Připomenout má oběti, které si demonstrace v Kyjevě dosud vyžádaly. Vzhledem k volnému dni organizátoři očekávají stovky účastníků.

Foto: Sergei Grits, ČTK/AP

Policista v plynové masce v centru Kyjeva

Obrátili se na premiéra

Předsedkyně Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny Olga Mandová podle informací ČTK vyzvala v dopise Sobotku, aby "nezůstal lhostejný k dění nedaleko od našich hranic" a jednoznačně se k situaci vyjádřil.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Policisté ponižovali nahého muže přímo na kyjevské uliciVideo: Reuters

Ukrajinci žijící v ČR zároveň připravili petici, ve které vyzývají prezidenta Miloše Zemana, aby upustil od pozvání ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Naopak bývalému ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09), který demonstranty dlouhodobě podporuje, chtějí poslat děkovný dopis.

Kvůli dramatické situaci na Ukrajině nechali v minulých dnech někteří faráři znít zvony kostelů. Za jejich zvuku se modlili za odvrácení krveprolití.

Demonstrace na Ukrajině vyvolalo rozhodnutí představitelů státu nepodepsat přístupové listiny k Evropské unii. Nejprve měly pokojnou formu, postupně přerostly ve střety s policií.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám