Stropnický podle svých slov bude jmenován ministrem obrany, byť připustil, že by jej prezident viděl raději na ministerstvu zahraničí či kultury. Zná i termín jmenování, který však neuvedl s tím, že to bude do konce ledna.

K prezidentovi si Stropnický přinesl i svou vojenskou knížku, kterou následně ukázal i novinářům. Zeman prý Stropnickému řekl, že si váží jeho odvahy.

Martin Stropnický ukazuje svou vojenskou knížku.

Martin Stropnický ukazuje svou vojenskou knížku.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Zeman položil Stropnickému i „kontrolní otázku” na počet tanků české armády, kterou budoucí ministr správně zodpověděl. Stropnický si rozhovor pochvaloval jako dialog a ocenil Zemanův zájem o resort.

Prezident přijal posledního kandidáta v půl sedmé večer. Poté všechny setkání zhodnotil. „Všechna setkání s ministry proběhla v korektní atmosféře. Zajímal jsem se o jejich odbornou vizi v jejich resortu a ocenil jsem ty kandidáty na ministry, kteří se zabývali problematikou tohoto resortu dlouhodobě, a to zejména kandidáty na ministra zdravotnictví a na ministra dopravy,“ uvedl Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Milan Chovanec (ČSSD) po jednání s prezidentem

Milan Chovanec (ČSSD) po jednání s prezidentem

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Kandidát na ministra vnitra Milan Chovanec patří mezi ty kandidáty, vůči nimž měl Zeman jisté výhrady. Po setkání nicméně místopředseda ČSSD uvedl, že žádné signály nasvědčující možnému nejmenování nemá.

Chovanec se na Hradě zdržel déle než ostatní kandidáti. Jak však novinářům přiznal, zdržel se proto, že požádal šéfa hradního protokolu, aby jej provedl po jinak uzavřených místech.

Odborníci Němeček a Prachař

U prezidenta byl i kandidát na ministra zdravotnictví Svatopluk Němeček. Po schůzce řekl, že Zeman jeho plánované kroky podpoří.

Svatopluk Němeček po schůzce s prezidentem

Svatopluk Němeček po schůzce s prezidentem

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

Kandidát na ministra dopravy Antonín Prachař (ANO) byl u prezidenta ve středu jako poslední. Přišel až na půl sedmou. Za prioritu považuje stabilizaci paralyzované instituce Ředitelství silnic a dálnic. Zmínil také dokončení dálnic, především napojení na rakouskou síť.

Kandidát hnutí ANO na ministra dopravy Antonín Prachař odchází ze schůzky s prezidentem.

Kandidát hnutí ANO na ministra dopravy Antonín Prachař odchází ze schůzky s prezidentem.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

Zeman si po setkání se všemi kandidáty pochvaloval jeho odbornost, stejně jako u Němečka.