„Těžko můžete bojovat za značku někoho, když ti lidé k vám nemají důvěru,“ řekl Pospíšil Novinkám na volebním kongresu v Olomouci. Nechce teď prý dělat žádné unáhlené kroky, ale musí si rozmyslet, jak bude v nastalé situaci pokračovat. „Nechci ale v tuto chvíli odcházet, protože mám podporu ODS z mého regionu, připadalo by mi to vůči nim nekorektní,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ
Novým šéfem ODS je Fiala, změnilo se i celé vedení
Zahradil: Vedení ODS má čistý štít
ODS otočila: Odsouzený za úmyslný trestný čin přijde o členství

Z jeho nezvolení a zejména z průběhu volby se ale cítí zklamaný. „Samozřejmě mě to mrzí, mrzí mě, že to byla volba evidentně proti mně. Mám z toho bohužel trošku smutný pocit, protože někteří delegáti do toho šli hlavně s tím nezvolit Pospíšila,“ zhodnotil.

Pospíšil napřed neuspěl v první volbě místopředsedů, když ho pak nominovali do volby druhé, sám se rozhodl odstoupit. Zvolen byl ale do výkonné rady spolu s Martinem Kubou.

„Jestli už dva soutěží o místo a ten jeden prohraje, tak to patří k demokracii, to není nic špatného,“ řekl. V tomto případě se ale podle něj člověk těžko zbaví pocitu, že byla volba směřovaná proti němu. „Cítím to tak, že strana má ve mně nedůvěru a budu se muset podle toho rozhodnout,“ prohlásil.

Uvolnil ruce státním zástupcům

Jako jeden z důvodů svého nezvolení považuje Pospíšil to, že příliš uvolnil ruce státním zástupcům. „Tyto argumenty jsem slyšel v průběhu kongresu od některých delegátů v kuloárech. Zásah Ištvana, a tak dále. Zaslechl jsem to i na jednom z regionálních sněmů, kterého jsem se zúčastnil,“ řekl Právu Pospíšil. Někteří delegáti prý vhazovali do uren lístky s nápisem „Nevolte Pospíšila“.

„Je na vás, abyste se ptali delegátů, proč mě takto zařízli, proč házeli bílé lístky. Vnímám to tak, že delegáti ODS ke mně nemají důvěru, a nevím proč,“ reagoval Pospíšil podrážděně.