Zájemci o letní brigády se také dozvědí, podle čeho si vybírat agenturu, která jim pomůže práci vyhledat, nebo ji zprostředkuje, aby se pokud možno vyvarovali nepříjemných překvapení, které by je mohly při brigádě čekat.

Studenti tu také najdou kontakty na organizace a agentury, které jim s hledáním práce mohou poradit. Po vstupu do Evropské unie se zjednodušily podmínky pro vycestování za prací do některých zemích unie. Ne, že by se trh pro naše lidi vyloženě víc otevřel, ale je snazší vycestovat za brigádou například do Velké Británie nebo do Irska.

Zatímco dříve se v těchto zemích dalo pracovat jen pokud se tu zájemce zapsal na studium nebo do jazykového kursu, dnes toto omezení neplatí. Většina zemí EU si ale své pracovní trhy stále chrání a vymínila si takzvanou ochrannou lhůtu.

Snadnější: Velká Británie a Irsko

"Kde je možné sehnat brigádu, to jsou země jako Velká Británie, Irsko a částečně Německo a také Francie. V případě posledně jmenovaných zemí půjde spíše o sezónní krátkodobé brigády v cestovním ruchu, tedy o práce v hotelích a restauracích," řekla Právu Iva Vlková z Informačního centra pro mládež v Praze.

Už od ledna volají studenti do agentur a ptají se tu na možnosti letních brigád v Česku. Většinou si ale musí počkat a zavolat znovu až pár týdnů předem, protože agentury v zimě zpravidla ještě nevědí, s jakými požadavky přijdou firmy a organizace, které brigádníky žádají.

Jaké druhy práce jsou schopni studentům nabídnout? Většinou jde o manuální činnosti, jako úklid nebo práce ve skladu, ale najde se i brigáda v kanceláři, kdy firma například potřebuje někoho na dva či tři týdny na záskok.