Hlavní obsah

Církve podaly 4152 žádostí o vydání 90 tisíc pozemků a staveb

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha
Aktualizováno

Církve v loňském roce podaly 4152 žádostí o vydání 89 308 pozemků a 1708 staveb. Vyplývá to ze souhrnu ministerstva kultury aktualizovaného k polovině ledna. Církve a náboženské společnosti mohly o vydání majetku požádat do konce roku. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech bude počet výzev aktualizován během ledna, uvedlo ministerstvo.

Foto: Profimedia.cz

Sázavský klášter

Článek

Podle údajů pozemkového úřadu, na který přišla víc než polovina všech žádostí, se do poloviny ledna podařilo uzavřít 47 dohod na vydání 248 pozemků a čtyř staveb o celkové výměře 205,7 hektaru. Zatím schváleno z toho bylo celkem 16 dohod, na jejichž základě by církve měly dostat 63 pozemků a dvě stavby o celkové výměře 81 hektarů.

Ministerstvo kultury upozornilo, že vzhledem k dramatickému nárůstu výzev v posledních týdnech loňského roku jejich konečný počet bude dále aktualizovat během ledna. Ze zveřejněných statistik vyplývá, že jen v týdnu od 9. do 16. ledna v evidenci Státního pozemkového úřadu přibylo 275 žádostí o vydání 4711 pozemků a 36 staveb.

K dalším institucím, na něž se církevní společnosti obracely, patří například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, ministerstvo zemědělství, Povodí Vltavy nebo Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Církve budou bez dotací 

Několik žádostí se týká také movitých věcí. O několika z nich stát již po uplynutí půlroční lhůty rozhodl, že budou vráceny – Národní galerie vydá gotické desky tvořící Vyšebrodský oltář, čtyři obrazy z rovněž středověkého Puchnerova oltáře a dva obrazy Petra Paula Rubense.

Národní památkový ústav dostal v červnu výzvu k vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře; o jeho vydání se rozhodne v lednu. Mezi další památky, o které církevní společnosti požádaly, patří hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. O rozsahu restitucí, jak jej vymezuje zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, chce ale ještě se zástupci církví jednat připravovaná koaliční vláda.

Reklama

Související témata:

Související články

Církve možná přijdou o řadu úlev na daních

Neústupnost církevních představitelů při jednáních o revizi mnohamiliardových finančních náhrad vede některé právníky k názoru, že by bylo možné církvím zdanit...

Církev obsadí na Pražském hradě čtyři domy

Jednání prezidenta Miloše Zemana s kardinálem a pražským arcibiskupem Dominikem Dukou o to, které budovy by měla církev vlastnit a užívat v areálu Hradu, jdou...

Výběr článků

Načítám