Šváb je ve vazbě od loňského prosince, na pondělí bylo svoláno mimořádné jednání zastupitelstva, které mělo odvolání dvou členů vedení města řešit. Odvolání navrhlo 12 z 23 zastupitelů, ale neuspěli. Pro zvedlo ruku devět z přítomných dvaceti zastupitelů.

Šváb podle kriminalistů při loňské poradě městských policistů pobízel své podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání. Své požadavky údajně podpořil zastrašováním. Z vydírání byl obviněn později. Koho měl vydírat, dozorující státní zástupce zatím neřekl.

Z paragrafů trestního zákona, pro které je Šváb stíhán, ale vyplývá, že osmiletý trest za vydírání hrozí obviněnému, "spáchá-li takový čin na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti". Politikovi podle dosavadních informací hrozí až osmileté vězení.

Starosta to čekal

Starosta Trégr novinářům po skončení jednání řekl, že podobný výsledek čekal. "Protože s lidmi jednám, tak jsem předpokládal, že to takhle dopadne," řekl.

V červnu byl obviněn z dotačního podvodu při vyúčtování dotací rumburského fotbalového klubu za období 2009. "Dohromady je to asi 50 000 korun," dodal.

Podle zastupitelů, kteří zasedání vyvolali, je situace neudržitelná a oba by měli rezignovat. "Předkladatelé se domnívají, že situace ve vedení města (...) ve svých důsledcích poškozuje zájmy a pověst města Rumburk," řekl zastupitel Jiří Pimpara (ODS).

Na jednání zastupitelstva přišlo asi 250 občanů, kteří mimo jiné požadovali rezignaci všech zastupitelů, kteří se prý nechávají ovlivnit místostarostou Švábem.