Nezbytné podpisy pro svolání mimořádné schůze shromažďoval šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který již minulý týden v pátek avizoval, že má podpisy k dispozici. Žádost podali poslanci stan pravděpodobné budoucí koalice ČSSD, ANOKDU-ČSL.

O termínu mimořádného jednání hovořil Hamáček již minulý týden po schůzce s prezidentem. [celá zpráva]

Zeman jmenuje v pátek Sobotku premiérem. Následně by mohl přistoupit ke jmenování vlády.

Léta odkládaná norma

Služební zákon jako jednu z podmínek pro jmenování vlády stanovil prezident. Na jeho přijetí ČR čeká již řadu let a v minulosti byla jeho platnost opakovaně odložena. Zeman si tuto podmínku stanovil kvůli potřebě negativního lustračního osvědčení pro ministry, což požaduje lustrační zákon.

Možný šéf resortu financí Andrej Babiš (ANO) vede na Slovensku spor s Ústavem paměti národa ohledně evidence svého jména coby spolupracovníka StB. Služební zákon by tuto podmínku zrušil.

Na programu svolávané schůze je podle Hamáčka také poslanecká novela jednacího řádu, která by měla mimo jiné ztížit podávání tzv. přílepků, tedy změn nesouvisejících zákonů. Dalším návrhem je předloha, která zavádí registr smluv na internetu a také dvě předlohy, které mají rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu.