„Seděl jsem na jednom jeho setkání s rektory, kde v diskusi o prognostice pronesl: co já vlastně jsem, já nejsem nic, prognostik vlastně není ani žádná odbornost. A přesto dělal politiku sebevědomě. A pokládal se za schopného politika,“ doplnil Zaorálek podle něhož odbornost premiéra nikde uvedena není.

ČTĚTE TAKÉ:
Zeman jmenuje Sobotku příští pátek. Má výhrady k Chovancovi i dalším kandidátům na ministry 
Žádné závažné argumenty Zeman nemá, zní z vedení ČSSD

Jak řekl Právu, v té oblasti, která je důležitá, neslyšel v prezidentově projevu výhrady kalibru, aby to byl skutečně vážný důvod, který by vedl k zamyšlení, jestli některý z kandidátů má překážku, kvůli které by nemohl být jmenován ministrem.

„Takový důvod jsem ve vystoupení prezidenta Zemana neslyšel. Pokud prezident dal najevo, že nic nebrání jmenování premiéra, a pak předpokládám i jmenování vlády, tak nešlo o dramatické vystoupení. I když nesouhlasím s jeho pojetím rozboru odbornosti, které podle mě prezidentovi v této chvíli nepřísluší. Navíc jsme viděli odborníky v Rusnokově vládě, jejichž hodnocení je různé,“ uvedl Zaorálek.

Impaktované publikace pro politiky nemají smysl

Prezidentovo kritérium odbornosti - publikování v impaktovaných publikacích, tedy odborných specializovaných nejprestižnějších časopisech - považuje Zaorálek za kuriozitu.

„Kdybychom vzali praktické politiky v Evropě, tak bychom sotva našli takového, který v takových časopisech publikuje. Dovolím si říci, že v takových ani politici nepublikují, protože to nemá velký efekt. Ti publikují spíše v aktuálních médiích,“ podotkl Zaorálek.

Nesouhlasím s jeho pojetím rozboru odbornosti, které podle mě prezidentovi v této chvíli nepřísluší.Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Podle něho by ministři měli být především politici. Jak zdůraznil, ve vládě se rozhoduje o věcech, které nejsou oborem většiny jejích členů.

Podle něho prezident má posuzovat pouze to, jestli v návrzích kandidátů na ministry není někdo, kdo nesplňuje základní věci, které se týkají zákonnosti a ústavnosti.

„Je otázka, zda to, co použil, bylo přesné. Pokud mám informace, tak kandidát na ministra Jan Mládek není člověk, který by bezpečnostní prověrku nedostal. Jeho prověrka pouze nebyla dokončena poté, co odešel z postu ministra,“ uvedl Zaorálek.