„Na postu náměstka policejního prezidenta skutečně končím, žádost jsem dal už na přelomu roku,“ konstatoval Kučera.

Zároveň dodal, že by z nejvyššího patra policejní hierarchie zřejmě odešel i bez aktuálních souvislostí s dvojvládím v policejním top managementu. Funkce šéfa policistů ve středních Čechách, kterou zastával už před svým nástupem na prezidium, se Kučera oficiálně ujme k začátku dubna.

Dosavadní náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Václav Kučera

Dosavadní náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Václav Kučera.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Na domluvu Kučery s Červíčkem sázel i staronový prezident Petr Lessy, když včera přebíral velení. [celá zpráva]

Při té příležitosti avizoval, že v opačném případě by byl připraven zahájit přezkumné řízení o Kučerově jmenování podobně, jako to udělal ministr vnitra v demisi Martin Pecina u Červíčka.

Video

Červíček končí. Policejním prezidentem zůstává Lessy.

Zdroj: Novinky

Postup, kdy se složitá situace se dvěma funkcionáři na témže místě řeší přezkumným řízením, Kučera zároveň kritizoval.

„Je to špatný signál dovnitř policie, vyvolává to nejistotu v kariérním řádu. Není možné takto dále postupovat a právě proto jsem se také rozhodl odejít,“ poznamenal stávající náměstek, který zodpovídá za celostátní kriminálku včetně elitního protikorupčního a protimafiánského útvaru.

Podobně jako Kučera se přitom své funkce dobrovolně vzdá i stávající ředitel středočeské policie Jan Ptáček, který se přesune na post náměstka. „Domnívám se, že tím to celé skončí,“ doplnil Kučera.

Např. nezávislé policejní odbory už v souvislosti s Pecinovým řízením s Červíčkem varovaly, že se tím spustí lavina odvolávání služebních funkcionářů, která může po jednotlivých stupních policejní hierarchie dojít až na ty nejnižší posty.