Lidé v České republice oslavovali různými způsoby. Například na Javořici, nejvyšším vrchu Českomoravské vrchoviny, si po poledni připíjely na nový rok davy turistů. Populární silvestrovský výstup se konal pošestnácté.

Co přinese rok 2014

V Přerově se se starým rokem rozloučili otužilci koupáním v řece Bečvě. Neodradila je ani teplota vody 3,5 stupně, ani poměrně málo vody v korytě řeky. Plavbu si užili natolik, že na její závěr při svých tanečních kreacích vodu rozvlnili. Akce má ve městě již tradici, letos se konal její 44. ročník.

Silvestrovské oslavy v centru Prahy.

Silvestrovské oslavy v centru Prahy.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

V Praze se oslavy obešly bez závažnějších incidentů. Lidé slavili v ulicích, zejména v centru na Václavském a Staroměstském náměstí.

Někde si ještě počkají

Jako první přivítali rok 2014 obyvatelé tichomořských států Samoa a Kiribati, a to v úterý v 11:00 SEČ. Nejdéle musí s novoročním přípitkem počkat lidé na souostroví Americká Samoa, kde bude půlnoc až ve středu ve 12:00 SEČ. Půlnoční oslavy po celé planetě tak díky místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají déle než 24 hodin.

Silvestrovské oslavy v Praze

Ohňostroj v Praze.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Velkolepý ohňostroj se tradičně uskutečnil v australském Sydney. V okolí budovy opery sledovalo oblohu kolem 1,6 miliónu lidí.

Silvestrovské oslavy v Praze

Silvestrovské oslavy v Praze

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Rovněž statisíce lidí si nenechají ujít tradiční zvedání novoroční koule na newyorském náměstí Times Square.

Změny v zákonech

S příchodem nového roku musejí lidé v České republice počítat také s některými změnami v zákonech. [celá zpráva]

Počínaje prvním lednem například končí poplatky ve zdravotnictví. Dosud se platilo 100 korun na den. Návrh novely zákona o zdravotním pojištění, který je ve Sněmovně, předpokládá 60 korun za den s osvobozením dětí do 18 let. Pokud tato novela bude přijata, pacienti v průběhu roku 2014 budou tento poplatek platit, ale dokud se tak nestane, nebudou platit nic. Nová koalice s jeho obnovením už nepočítá.

Od Nového roku také začne platit nový občanský zákoník. Ten se dotkne řady oblastí běžného života.