"Je tam už jenom jediný sporný bod, a to je důkazní břemeno," řekl po včerejší pravidelné snídani koaličních lídrů místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.

Podle dříve domluveného koaličního kompromisu se přiznání budou týkat pouze majetku nabytého až po předpokládané účinnosti zákona, tedy po 1. lednu 2005. Návrh zákona od ministerstva financí počítá s tím, že by to byly finanční úřady, kdo rozhodne, jestli člověk nabyl prostředky a majetek řádně. Podle druhé varianty by to dokazoval kontrolovaný člověk.

Do Sněmovny zřejmě již v červnu

Vyjasňování sporného bodu je ale podle Kasala spíše filozofická věc: "Pan ministr financí (Bohuslav Sobotka) ještě posoudí znění tohoto paragrafu z ústavního hlediska."

Připustil, že kdyby vláda projednala návrh zákona příští týden, mohla by ho Sněmovna v prvním čtení posoudit již v červnu. Kdyby se to nestihlo, podle Kasala by to nevadilo. "Důležitější je koaliční dohoda, abychom nemuseli spoléhat na hlasy někoho z opozice," zdůraznil.

  • Finanční úřady mají moci kontrolovat původ registrovaného majetku bez omezení jeho hodnoty. Netýká se to ale finančního majetku a majetku registrovaného v zahraničí, kde bude platit hranice nad 1,5 miliónu korun.
  • Má se zvýšit sankční daň z původních 50 na 70 procent z hodnoty nepřiznaného majetku. Sankci zaplatí každý, kdo majetek nepřizná, nebo se neprokáže, že jej získal ze zdaněných peněz.

Lidé by měli majetková přiznání podávat na výzvu finančního úřadu. Ti, kteří mají finanční majetek nad 1,5 miliónu korun a majetek v zahraničí nad stejnou hranicí, jej musí přiznat i bez výzvy úřadu.