Hlavní obsah

V kauze Nagyová figurují i Rampula, Moroz či poslanec Radim Fiala

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V kauze Nagyová je zmiňován i bývalý šéf pražského Vrchního státního zastupitelství Vlastimil Rampula, lobbista a exnáměstek ministerstva vnitra Michal Moroz či poslanec Radim Fiala (Úsvit přímé demokracie). Údajně se podíleli na korupci či ovlivňovali obsazování postů u policie a státního zastupitelství.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Bývalý šéf pražského Vrchního státního zastupitelství Vlastimil Rampula

Článek

Vyplývá to z vyjádření olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, které v pondělí zveřejní týdeník Euro. Tomu se podařilo získat Ištvanovo vyjádření pro Ústavní soud, ve kterém popisuje počátek a další vývoj kauzy.

Policie se loni začala zajímat o podnikatele a lobbisty Romana Janouška, Iva Rittiga a Tomáše Hrdličku, kteří prý ovlivňovali veřejné zakázky, a zahájila rozsáhlé odposlechy, píše Euro. Výsledkem bylo letos v červnu zatčení exposlanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra, Petra Tluchoře, tehdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové), někdejšího Fuksova náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka a pracovníků Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka.

Nová jména spojená s údajnou zločineckou skupinou v kauze Nagyová uvedl Ištvan v odpovědi na nedávné podání Páleníka, který se obrátil na Ústavní soud s tím, že byla porušena práva podezřelých. Moroz se prý třeba podílel na opětovném dosazení Rampuly do čela vrchního zastupitelství a telefonoval si kvůli tomu s Rittigem a přes Rampulu i s Nagyovou.

Grygárek obviněn ze zneužití pravomoci

"Dále bylo zjištěno podezření, že Rittig je schopen jak Rampulovi, tak i Liboru Grygárkovi (exnáměstkovi pražského Vrchního státního zastupitelství) dávat určitá zadání," cituje z Ištvanova vyjádření týdeník.

Grygárek s Morozem se dle Ištvana dopustili blíže neupřesněné sabotáže, tedy maření úkolů státních nebo hospodářských institucí. Jako sabotáž bylo zřejmě kvalifikována snaha Moroze o dosazení vlastních lidí na strategické posty v bezpečnostních složkách a justici, míní Euro. Grygárek nyní čelí obvinění ze zneužití pravomoci, podle týdeníku za to, že odvrátil vyšetřování švýcarského konta lobbisty Janouška.

Poslanec Úsvitu Fiala, který byl dříve ve Sněmovně za ODS, podle Eura údajně tlačil na člena představenstva Českých drah Romana Bočka kvůli zakázce na úklid. "Nagyová zmínila, že k tomu má předseda představenstva drah Petr Žaluda negativní postoj. Ledaže se mu vzkáže shora, což Nagyová v telefonním hovoru s Petrem Nečasem interpretuje 'jako že my'," uvedl Ištvan. Fialu podezírají Ištvanovi lidé z přijetí úplatku a Bočka z podplácení, píše Euro.

Kromě již zmíněných lidí spojuje Ištvan podle Eura s kauzou Nagyová také třeba bývalého šéfa marketingu ČSSD Petra Dimuna, šéfku pražských žalobců Janu Hercegovou nebo někdejšího příslušníka policejního útvaru zvláštních činností, tedy odposlechů, Stanislava Hájka.

Podezřelí obvinění popírají

Podezřelí a obvinění ale vzájemné kontakty a jakoukoli trestnou činnost popírají. "S Nagyovou jsem mluvil pouze u premiéra. S Rittigem až do doby, než jsem ho začal jako advokát zastupovat, nikdy," řekl Euru Rampula. "Obvinění je zcela nepravdivé a nepodložené," uvedl Grygárek. Moroz uvedl, že se s lobbisty potkával jen jako náměstek ministra vnitra kvůli tvorbě analýz pro tehdejšího šéfa vnitra a předsedu Věcí veřejných Radka Johna. "Mým cílem bylo vytvořit analýzu pro politické rozhodování," řekl Euru.

Proti svému spojování s Rampulou, Grygárkem a Morozem se ohradil i poslanec Fiala. V tiskovém prohlášení uvedl, že je osobně nezná, nepotkali se a nikdy spolu nehovořili. Žádná z jeho firem se podle něj loni ani letos neucházela o zakázku Českých drah.

Reklama

Výběr článků

Načítám