Při rozpuštění oblačnosti se mohou v pondělí dostat teploty na tři až sedm stupňů, přičemž v 1000 metrech nad mořem by mělo být až šest stupňů Celsia.

Při pohledu na webové kamery Českého hydrometeorologického ústavu byla v pondělí ráno nízká oblačnost v Olomouci, Vsetíně, Plzni či Kopistech. Inverze byla patrná i při pohledu z Milešovky v Českém středohoří. Například v Praze a ve středních Čechách nebo v Českých Budějovicích je ale obloha jasná.

Počasí ve světě
Izrael kolabuje pod přívaly sněhu, přes sto let nic takového nepamatuje

„Počasí od úterý do čtvrtka bude prakticky identické. V nížinách se bude místy držet nízká oblačnost, jinde při rozpuštění bude převládat jasno či polojasno,“ konstatovala Honsová. Ráno se budou objevovat četné mlhy, které mohou namrzat. Objevit se může i slabé mrholení.

V místech, kde nízká oblačnost setrvá po celý den, se budou nejvyšší teploty pohybovat v intervalu mezi jedním a třemi stupni, při rozpuštění  oblačnosti se rtuť dostane až k šesti stupňům.

V pátek bude přes naše území přecházet frontální systém. Převládat bude zataženo či oblačno s přeháňkami a teplotami mezi jedním a pěti stupni. V ranních hodinách se na silnicích může vytvářet ledovka.

Současné numerické modely ukazují, že podobný charakter by si mělo počasí udržet až do Štědrého dne. Podobné nadprůměrné teploty však nejsou ničím výjimečným, připomněla Honsová s poukazem na rok 1989, kdy se v tomto období šplhala odpolední maxima až k 15 stupňům Celsia.