Obě klíčové agendy by podle něj měl převzít Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a stávajícímu protikorupčnímu útvaru by měla zůstat problematika daní a praní špinavých peněz.

Vedení policie se tak snaží reagovat na trend poslední doby, kdy organizovaný zločin „pracuje“ spíše než s čirým násilím stále více s uplácením a věnuje se nejrůznějším finančním podvodům nebo vysávání veřejných zakázek.

Rozhodnutí zatím nepadlo

Ostatně protimafiánský útvar zpracovává čím dál víc korupčních případů, v poslední době tak řeší např. kauzu kolem bývalé šéfky kabinetu Jany Nagyové (dnes Nečasové), případ úplatného soudce Tomáše Havlína, kauzu Opencard nebo podvody v solárním byznysu.

„Je pravda, že ty problematiky se prolínají, organizovaný zločin se posunul – a ukazuje se to i v praxi. Už nějakou dobu hovoříme o tom, jak na to reagovat,“ řekl k tomu Právu náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Václav Kučera.

Hledáme taková řešení, abychom zůstali ofenzivní a abychom si vzájemně nekolidovali. Václav Kučera, náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení

Zároveň dodal, že konkrétní řešení zatím na stole není, v zákulisí bezpečnostního resortu se nicméně mluví o tom, že protikorupční útvar by se měl podle plánů vedení vzdát svých dvou odborů pro boj s úplatkářstvím a závažnou hospodářskou trestnou činností právě ve prospěch ÚOOZ.

„Hovořit o přesunu je předčasné, zatím nebylo nic rozhodnuto. Nicméně hledáme taková řešení, abychom zůstali ofenzivní a abychom si vzájemně nekolidovali,“ poznamenal Kučera.

Zmíněné řešení už ale veřejně naznačil i ministr vnitra v demisi Martin Pecina, když minulý týden kritizoval práci protikorupční jednotky.

Šlachta: Práci nikomu brát nechceme

„Ta hranice mezi korupcí a organizovaným zločinem je velmi tenká a už dneska to splývá. Čili já bych byl spíše pro to, aby se část té kompetence přesunula na ÚOOZ, který funguje perfektně. A na protikorupční policii by se nechalo to, co původně dělala finanční policie, plus daňová problematika,“ poznamenal Pecina minulou neděli ve vysílání České televize.

Současný šéf protikorupční policie Milan Komárek

Současný šéf protikorupční policie Milan Komárek

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Mezi oběma útvary přitom dlouhodobě panují napjaté vztahy a rivalita, která se táhne několik let.

Současný šéf protikorupční policie Milan Komárek, kterého Pecina tvrdě kritizoval a na policejním prezidentovi Martinu Červíčkovi také požadoval jeho odvolání, se k celé věci nechtěl vyjadřovat.

Nedá se říct, že organizovaný zločin by byl doménou jen jednoho z těch útvarů.Robert Šlachta, ředitel ÚOOZ

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta v této souvislosti potvrdil, že debata se ubírá směrem k přerozdělení problematik, v žádném případě by prý ale neměla znamenat likvidaci útvarů.

„Není to o tom, že bychom chtěli někomu brát práci, ale zároveň se nedá říct, že organizovaný zločin by byl doménou jen jednoho z těch útvarů,“ řekl Šlachta.

Podle něj by případná reorganizace neměla dopadnout podobně, jako když se před několika lety slučovala tehdejší finanční policie právě s protikorupčním útvarem, a její náplň práce, tedy zejména vyhledávání a odčerpávání zločineckých zisků, pak až donedávna hrála v činnosti útvaru třetí housle.

„Nikdo nechce nic ničit a zároveň nechceme, aby dobří a kvalitní policisté odcházeli,“ poznamenal Šlachta.