Gazdík doplnil v místopředsednické funkci trojici Jaroslava Jermanová (ANO), Vojtěch Filip (KSČM) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), která byla zvolena už před dvěma týdny. Předsedou Sněmovny je Jan HamáčekČSSD.

Okamura na plénu zkritizoval místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, který původně do vedení Sněmovny kandidoval také. Podle jeho informací Kalousek vydírá vznikající koalici ČSSD, ANO a lidovců, že zablokuje projednávání státního rozpočtu, pokud strany nezvednou ruku pro Gazdíka.

„Pan Kalousek podle mnoha svědectví vyhrožuje obstrukcemi, a dokonce ústavní stížností na platnost schůze k projednávání rozpočtu, pokud nebude zvolený jeho člověk do vedení Sněmovny. To by uvrhlo Českou republiku do nestability,“ uvedl Okamura.

Podle něj proto raději odstoupil z volby místopředsedy, aby zaseklou situaci odblokoval. „Teroristům a vyděračům se ustupovat nemá, ale pokud chci kritizovat, nemohu se chovat jako on a jeho lidé, nesmím lpět na funkci za každou cenu a rozhodně nehodlám být záminkou pro blokování práce parlamentu,“ podotkl.

Signály voličům

Podle Kalouska říká Okamura nesmysly. „Nemá smysl reagovat na politika, který neunese svůj neúspěch. To, že žádné podání k Ústavnímu soudu nedám, jsem říkal již před týdnem. Pan Okamura plká, má hysterický záchvat a bude se muset v politice ještě hodně učit,“ řekl Právu Kalousek.

Minulý týden zkritizoval Kalousek vznikající koalici za to, že urychlené projednání návrhu je mimo ústavní zvyklosti a Ústavní soud by mohl případné souhlasné usnesení Sněmovny k rozpočtu zrušit.

Poslancům dále Okamura řekl, že tím, koho zvolí, dávají signál svým voličům o tom, co si myslí o svých slibech. Připomněl výrok předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga o tom, že v politice člověk musí někdy spolknout ropuchu. Okamura prohlásil, že jde o to, jak velkou ropuchu jsou poslanci ochotni a schopni spolknout.