Na dotaz, zda mluvil Jiřímu Rusnokovi do sestavování vlády, prezident v červenci odpověděl: „Absolutně ne, o některých ministrech jsem dokonce ani vůbec nevěděl. Pokládám to za naprosto správné, protože premiér není loutka v prezidentových rukou. Má svaté právo rozhodnout o složení své vlády. Samozřejmě nevylučuji, že kdyby se ve vládě objevila neosobnost, tak bych s panem premiérem o této věci konzultoval. Ale protože tomu tak nebylo, plně respektuji jeho volbu.“ [celá zpráva]

Do složení vlády chce mluvit

Zeman přitom v posledních dnech dává najevo, že při sestavování vlády nechce stát stranou. Minulý týden jasně prohlásil, že ústava dovoluje prezidentovi odmítnout kandidáta na ministra.

„Podle ústavy prezident jmenuje nejen premiéra, ale i vládu, a pokud je duševně příčetný prezident, tak se samozřejmě zajímá i o personální složení této vlády,“ uvedl ve čtvrtek a dodal: "Jinými slovy je tam jakási dělba práce, což je naprosto v pořádku. To znamená, prezident může odmítat, nemůže dát vlastní návrh a musí se nakonec s premiérem na konkrétní osobě dohodnout."

Přiživil tak spekulace o tom, že nechce dopustit jmenování některých jmen do vlády. Spekuluje se hlavně o Lubomíru Zaorálkovi, stínovému ministru zahraničí ČSSD, který nepatří k prezidentovým oblíbencům.

V neděli pak prohlásil, že se do složení vlády bude vměšovat a bude požadovat, aby kandidáti na ministry měli pro danou funkci dostatečnou kvalifikaci. "Úkolem prezidenta je starat se o to, aby zde nebyla nová Karolína Peake," řekl v nedělním pořadu Radiožurnálu Hovory z Lán. [celá zpráva]