Bývalý ministr školství, který zatím kandidaturu na šéfa strany oficiálně nepotvrdil, má velkou podporu v regionech. I když se někdejší rektor Masarykovy univerzity stal členem ODS teprve nedávno, v anketě ČTK ho na konci listopadu podpořila většina oslovených zástupců krajských či okresních sdružení. Fialu podporují rovněž úřadující předseda Martin Kuba a vlivný místopředseda Jiří Pospíšil.

Němcová už po říjnovém jednání výkonné rady ODS oznámila, že o jinou než předsednickou funkci nemá ve vedení strany zájem, a podle informací Hospodářských novin tento postoj nepřehodnotila.

Jasno by mělo být v sobotu 

Fiala, který ve sněmovních volbách ještě jako nestraník vedl jihomoravskou kandidátku, by měl své rozhodnutí o kandidatuře do čela ODS oznámit v nejbližších dnech.

Exministr školství Petr Fiala na archivním snímku z 26. června 2013

Exministr školství Petr Fiala

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Fialova asistentka Barbora Petrová potvrdila, že k tomu dojde při sobotní přednášce v pražském CEVRO Institutu, která nese název "ODS na rozcestí". Podle dalších zdrojů se devětačtyřicetiletý Fiala chystá nominaci přijmout.

Po očekávaném odstoupení Němcové by jeho jediným soupeřem zůstal zatím europoslanec Edvard Kožušník, kterého ve středu na post předsedy ODS nominovalo liberecké oblastní sdružení.

Uvolní Němcové cestu Benda?

Němcová, která byla předsedkyní minulé Poslanecké sněmovny, by se však mohla dočkat funkce na parlamentní půdě. Po své neúspěšné kandidatuře na post místopředsedkyně Sněmovny se podle Lidových novin stane předsedkyní mandátového a imunitního výboru.

Do jeho čela byl už sice zvolen její stranický kolega Marek Benda, ale ten na středečním jednání poslaneckého klubu ODS oznámil, že je připraven Němcové tuto funkci přepustit.

Sídlo ODS Praha 4 Pankrác. Na snímku Marek Benda

Marek Benda

FOTO: Milan Malíček, Právo

Chystanou personální obměnu potvrdil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Přišlo nám logické, že když nebyla paní Němcová zvolena na post místopředsedkyně Sněmovny, tak jsme využili možnosti obsadit ji do jediného postu, který nám ve vedení zbyl," řekl listu.