Ke stínovému ministrovi zahraničí za ČSSD Lubomíru Zaorálkovi, o jehož nejmenování se spekuluje, se ve čtvrtečním rozhovoru s ČTK konkrétně vyjádřit nechtěl.

"Tak za prvé, je naprosto jasné, že podle Ústavy prezident jmenuje nejen premiéra, ale i vládu, a pokud je duševně příčetný prezident, tak se samozřejmě zajímá i o personální složení této vlády," nechal se slyšet Zeman. Z komentáře k Ústavě z roku 1997 od právníka Dušana Hendrycha přitom podle něj jasně vyplývá možnost kandidáty odmítnout.

"Jinými slovy je tam jakási dělba práce, což je naprosto v pořádku. To znamená, prezident může odmítat, nemůže dát vlastní návrh a musí se nakonec s premiérem na konkrétní osobě dohodnout," uvedla hlava státu.

"Mimochodem je tady jeden precedens, byť se netýká vlády. Václav Havel ve svém dopise Poslanecké sněmovně odmítl návrh Poslanecké sněmovny na Františka Brožíka jako viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, aniž by své odmítnutí jakkoliv zdůvodnil," připomněl jeden takový případ.

K důvodům, které by ho mohly vést k odmítnutí některého z kandidátů, se vyjadřovat nechtěl. Dohodli se prý se Sobotkou, že personální otázky nebudou medializovat, důvody by proto sdělil jemu. Stejně tak odmítl komentovat možné nejmenování Zaorálka.

Sobotka: Doufám, že bude respektovat ústavu

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po čtvrteční schůzce se Zemanem novinářům řekl, že doufá, že prezident bude při jmenování vlády respektovat ústavní principy.

"Vláda se neodvíjí od vůle prezidenta, ale především od vůle občanů, kteří svými hlasy sestavili složení Poslanecké sněmovny. Prezident by měl vyhovět premiérovi, pokud má premiér většinu," řekl Sobotka.

"To je velmi předčasná otázka," řekl Sobotka k případnému jmenování Zaorálka. Personální otázky prý s prezidentem neřešil.

Prezident podle něj jmenování vlády zdržovat nebude. "Zaznamenal jsem ze strany prezidenta dobrou vůli," uvedl Sobotka.

Ten na další z pravidelných schůzek informoval prezidenta Zemana o vývoji koaličních jednání a přinesl mu návrh koaliční smlouvy, odsouhlasený všemi stranami. ČSSD chce podle něj ukončit vyjednávání začátkem příštího týdne, klíčové bude jednání v sobotu.

Sobotka se se Zemanem shodl i ve sporu okolo policejního prezidenta. "Pan prezident souhlasil, že tuto záležitost by měl vyřešit až nový ministr vnitra," řekl Sobotka.