ANO se ve čtvrtek v tiskové zprávě ohradilo proti tomu, že by byla uzavřena dohoda, že by poslanci hnutí měli podpořit kandidáta TOP 09.

„Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek jen požádal předsedu klubu ANO Jaroslava Faltýnka o podporu kandidáta TOP 09. Žádné ujištění, že poslanci ANO navrženého kandidáta TOP 09 jednomyslně schválí, nedostal. Poslanci ANO nebyli vázáni žádným rozhodnutím klubu, každý o navrženém kandidátovi hlasoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ uvedlo ANO.

Podle zprávy Kalousek ve středu ráno tvrdil, že nebude problém schválit státní rozpočet ještě před Vánoci, ale po zamítnutí Gazdíka začal mluvit o neschopnosti stran budoucí koalice a začal s obstrukcemi.

„Pan Kalousek nadřadil své osobní zájmy a zájmy svého klubu nad zájmy 10 miliónů občanů. Obstrukce mohou zabrzdit nejen schválení státního rozpočtu, ale i dalších zásadních a prospěšných zákonů, které se Sněmovna chystá urychleně přijmout,“ napsalo ANO.

Kalousek: ANO očekávalo protiplnění

Podle Kalouska neproběhly žádné obstrukce, ale standardní parlamentní debata. „Při té jsme byli konfrontováni s rozdílnými pohledy na slova slib a dohoda. Obdržel jsem slib předsedy klubu ANO, že podpoří našeho kandidáta, řekl to veřejně i do médií,“ řekl Právu.

„Později jsem pochopil, že poslanci ANO slib nevnímají jako dohodu, protože tam není protiplnění. Je to zvláštní příspěvek politické kultuře,“ uvedl šéf poslanců TOP 09.

Kalousek také odmítl, že by nadřazoval své osobní zájmy nad zájmy občanů. „Kdybych si tak počínal, tak jsem dělal populistickou rozpočtovou politiku, nikoli odpovědnou. Na páteční jednání o státním rozpočtu půjde TOP 09 jako věcná a profesionální opozice,“ dodal.