„Je to dlouhodobě plánovaná cesta, přes půl roku,“ řekl Novinkám Bělobrádek, který ve středu odlétá na 12 dní do Spojených států. „Doteď byla intenzita jednání hrozně slabá, tak jsem usoudil, že asi nebude třeba, abych tady byl, že to nepůjde tak rychle,“ dodal.

Nesouhlasí tak s kritikou sociálních demokratů, kterým se termín jeho cesty nepozdává. „Poněkud mne překvapilo, že pan Bělobrádek poté, co zkritizoval údajnou pomalost 14 dnů trvajícího složitého vyjednávání, odjede na tak dlouhou dobu z ČR. Doufám, že dá jasný mandát vyjednávačům z KDU, jednání totiž budou intenzivně pokračovat i v příštích dnech," řekl šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka ČTK.

Také místopředseda ČSSD Milan Chovanec je toho názoru, že by bylo lepší, kdyby si Bělobrádek pro svůj odjezd vybral jinou dobu. Pokud za něj ale lidovci vyšlou na jednání náhradu, budou ji respektovat, řekl v České televizi.

Čekání na ČSSD

Bělobrádek si také postěžoval, že se lidovci zatím zúčastnili pouze jediného jednání s členy možné budoucí koalice. „S panem předsedou (Bohuslavem) Sobotkou jsem byl jednou na jednání, s panem Babišem jsem neměl žádné soukromé jednání, ve třech jsme se jako týmy setkali jednou. Navíc na sociální demokraty jsme taky 14 dní čekali a nijak jsme to nekomentovali,“ podotkl.

Zdůraznil navíc, že jako demokratická strana lidovci prosazují stranickou hierarchii, takže jej ve vyjednávání zastoupí adekvátní náhrada, konkrétně místopředseda Marian Jurečka. „Přece to není tak, že bez předsedy se to neobejde. Nejsme stranou jednoho muže, já neschvaluju výsledky jednání, to stejně schvalují kolektivní orgány,“ uvedl.

Připustil také, že kdyby byli v jednání dál, uvažoval by o zrušení cesty. Teď je ale podle něj „odsouhlasená nula“.