Sobotka uvedl, že v souvislosti s výroky premiéra v demisi Jiřího Rusnoka požádal Zemana, aby se na kabinet obrátil s apelem, aby již jeho kabinet nepřijímal žádná zásadní a dlouhodobá rozhodnutí.

Sobotka to zmínil v souvislosti s Rusnokovými výroky o možném prolomení těžebních limitů na severu Čech. „Tohle je příklad toho rozhodnutí, které by vláda bez důvěry v demisi činit neměla,” řekl Sobotka

Sobotka prezidenta seznámil s výsledky jednání Sněmovny. Vznikající vládní koalice podle něj „prošla úspěšně prvním testem”, když schválila kandidáty do vedení Sněmovny, na nichž se strany dohodly. Zeman, coby někdejší předseda komory, ocenil zejména silný mandát pro šéfa Sněmovny Jana Hamáčka, který dostal 195 hlasů.

Sobotka zdůraznil, že by do konce roku chtěl přijmout návrh rozpočtu na příští rok. Existuje prý reálná šance přijmout jej mezi Štědrým dnem a Silvestrem, což by byl podle šéfa ČSSD „pozitivní signál”. S prezidentem se chce setkat za týden.

K večernímu jednání s představiteli ANO Sobotka uvedl, že vedle daní by se rád bavil rovněž o valorizaci penzí a zrušení druhého pilíře penzijní reformy.

Na dotaz, zda by Babiš mohl být vicepremiérem rodícího se kabinetu, Sobotka odvětil, že by šlo o „logické a přiměřené” řešení. Jde podle něj však pouze o jednu z možných variant.