„Je to v podstatě tak, jak si přála sociální demokracie,“ okomentoval upravenou normu Kalousek ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Takzvaná finanční ústava, jak se zkráceně říká zákonu o rozpočtové odpovědnosti, zahrnuje tzv. dluhovou brzdu – celek opatření, který se aktivuje, když státní dluh dosáhne určité hodnoty. V předloze, kterou Kalousek ve čtvrtek ráno poslal do Sněmovny, prý začíná dluhová brzda ve chvíli, kdy státní dluh dosáhne 45 procent. Tehdy pouze vzniká kabinetu povinnost informovat o tom Poslaneckou sněmovnu. Při 60 procentech už by ale vláda musela požádat poslance o vyslovení důvěry.

Aktuální výše dluhu očištěného o dluhovou rezervu podle Kalouska činí 44,2 procenta.

Jednotlivé limity jsou stanovené vždy po pěti procentních bodech až do 60 procent. Kalousek ale zdůraznil, že jsou připraveni o těchto pásmech ještě jednat. Dodal, že rozpočtová odpovědnost zůstává pro TOP 09 jednou z priorit a doufá, že se k ní přihlásí i sociální demokraté.

ČSSD preferuje fiskální kompakt

Ti se však zatím k návrhu staví zdrženlivě. Alespoň to lze usoudit ze slov stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka. Ten jej v České televizi označil za „propagandistický tah pana Kalouska v době, kdy vláda ještě není ustavena a není schopna generovat zákony“. Podle něj jde o obvyklé jednání opozice, navíc Kalousek coby exministr financí pouze oprášil již připravený zákon, aby ho použil pro „mediální ofenzivu“.

Mládek zdůraznil, že ČSSD chápe veřejné finance v celoevropském kontextu, proto upřednostňuje podepsání evropského fiskálního kompaktu, který v sobě rovněž zahrnuje protidluhová opatření. „Nebudeme se tvářit, že euro neexistuje, že neexistuje Evropská unie,“ prohlásil.