O Sobotkově kauze informovalo v úterý Právo. Přitom vysočinský podnikatel nahradil dvojku tamní kandidátky Miloslava Bačiaka. Ten po svém zvolení odstoupil kvůli tomu, že zatajil svůj titul RSDr. a minulost politruka. [celá zpráva]

„Jsme hnutí, které od začátku jasně říká, že je potřeba nelhat. Pan Sobotka prohlásil, že nemá žádné závazky vůči státu, prohlašoval bezdlužnost, ale nebyla to pravda. Klub hlasoval o návrhu usnesení, že vyzývá pana Sobotku, aby nepřijímal mandát,“ uvedla na dotaz Práva místopředsedkyně ANO a jednička vysočinské kandidátky Věra Jourová.

Hrozí i vyloučení z ANO

Podle ní celou situaci bude hnutí muset řešit ještě uvnitř strany, protože Sobotka je i předsedou krajské organizace ANO na Vysočině. „Na předsednictvu zřejmě padne návrh na vyloučení z hnutí,“ dodala Jourová s tím, že v případě, že by Sobotka odmítl odstoupit, ho strana vyloučí také ze svého poslaneckého klubu.

Pětatřicetiletý podnikatel v oblasti informačních technologií Sobotka neměl ještě minulý týden vyrovnané daně za uplynulý rok. Navíc splácí desítky tisíc na zdravotním pojištění. Chybu ohledně daní prý má na svědomí jeho účetní. [celá zpráva]

Jourová uvedla, že jde o pochybení, pro které by mohla mít pochopení, kdyby se nejednalo o politika. „Musí se měřit přísnějším metrem a my to děláme výzvou, aby nepřijímal mandát,“ podotkla.