Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka naznačil, že vedle postu premiéra by jeho strana ráda obsadila rovněž resorty financí a vnitra. O správu státní kasy však má zájem i hnutí ANO.

"Pokud se probereme programem, očekávám, že jednání o pozicích nebudou jednoduchá," připustil v pátek Zaorálek.

Restituce lze řešit později

Zároveň se vrátil i k otázce sporných restitucí. „To opravdu není věc, která by musela být hotova do koaliční smlouvy,“ řekl Zaorálek České televizi po jednání grémia ČSSD. Podle něj by tuto otázku mohli s církvemi řešit například noví ministři. „Může to být tak, že to (restituce) vynecháme, protože se tomu budeme věnovat i tak,“ dodal. Zaorálek již před pár dny uvedl, že sporné věci by nemusely být součástí případné koaliční smlouvy. [celá zpráva]

ČSSD požaduje po církvích, aby redukovaly svůj nárok ohledně finančních kompenzací v rámci restitucí. Připadnout jim má 59 miliard, které mohou s inflací vystoupat až na 96 miliard.

K tomu se ale církve nemají. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se sice ve čtvrtek sešel s jejich zástupci, k žádnému posunu ale nedošlo. Dohodli se pouze na tom, že ustanoví expertní tým, jenž bude záležitosti kolem možné změny v restitučním zákoně řešit. [celá zpráva]

Grémium ČSSD v pátek pověřilo vedením tohoto týmu Alenu Gajdůškovou, skupina má být kompletní až během příštího týdne. Tehdy se také sociální demokraté sejdou s lidovci, kteří se staví na stranu církví. Zaorálek ale v pátek v ČT uvedl, že lidovci souhlasili s tím, že pokud se soc. dem. dohodnou s církvemi, budou výsledek akceptovat.