Filip Humplík v tajné volbě porazil exministra životního prostředí Tomáše Chalupu v poměru 44 ku 35, celkem se sešlo 81 delegátů. Na pražském sněmu přitom zněla kritika po prohraných volbách a volání po jednotě.

Humplík prosazoval „návrat ke kořenům ódéesky“, která by měla být opět stranou zaměstnanců, podnikatelů a živnostníků. Přitom si vítězstvím vůbec nebyl jistý.

„Snažil jsem se mluvit, s kým to šlo. Možná propadnu,“ řekl před hlasováním Humplík.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Tomáš Chalupa

FOTO: Petr Horník, Právo

Jeho vítězství ale neznamená, že by druhé křídlo zcela ostrouhalo. „S Tomášem Chalupou jsme se potkali a bavili jsme se o tom. Můj program zakopávání příkopů znamená, že když vyhraju, s Tomášem počítám,“ poznamenal Humplík, který už jako člen ODS v roce 2010 protestoval proti koalici své strany s ČSSD na pražském magistrátu.

I Chalupa by v případě úspěchu Humplíka nezatratil. „Navrhl jsem, aby se předseda příště volil přímo, stejně jako náš kandidát na primátora,“ řekl novinářům Chalupa. Teprve volby do městského zastupitelstva podle něho rozhodnou o budoucnosti pražské ODS.

„Nesmíme v příštích 12 měsících ztratit žádného zastupitele, žádného starostu,“ uvedl exministr.

Exministr školství Petr Fiala na archivním snímku z 26. června 2013

Exministr školství Petr Fiala

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Ve vedení ODS by se po lednovém kongresu strany podle Humplíka měla objevit Miroslava Němcová, exministr školství Petr Fiala a „pochopitelně pan Svoboda“.
Humplík patří mezi nejštědřejší sponzory své strany, v níž je asi šest let. Loni ODS věnoval 1,6 miliónu korun, šlo o druhou největší sumu po Jaromíru Jágrovi.