Bielesz ovšem brzký vstup do jakékoli strany vyloučil. "Oslovily mě různé strany, ale není to o vstupu, nýbrž o spolupráci," řekl Právu. Zopakoval, že jeho podpora vládě vůbec nezáleží na členství nebo nečlenství, ale bude záležet na návrzích vlády. "To jsem říkal ve chvíli, kdy jsem vystoupil z US, a platí to stále," dodal poslanec.

Bez Bielesze by koalice ČSSD, KDU-ČSL, a unionistů ztratila většinu 101 hlasu a mohla by, stejně jako při hlasování o zákonu o DPH, spoléhat jen na výpomoc nezařazeného Petra Kotta. Ten byl loni v říjnu po opakované alkoholové indispozici při jednání Sněmovny vyloučen z ODS a opustil i její klub. [celá zpráva]

Sám slíbil, že neuspěje-li v léčbě své závislosti, složí mandát, což by mohlo křehkou trojkoalici ještě více oslabit.

US-DEU by ztratila klub

Odchodem Bielesze by se zároveň rozpadl i klub US-DEU, neboť počet jeho členů by klesl pod předepsaných deset poslanců. US-DEU by tak přišla o dotace na činnost klubu.

Straně nedávno pomohl původně nezávislý poslanec Svatopluk Karásek, který v březnu vstoupil do US-DEU. Učinil tak poté, co stranu opustili dva její členové - Tomáš Vrbík a Bielesz. Karásek, který zasedl ve Sněmovně po volbách v roce 2002, působil jako nezávislý poslanec právě v klubu US-DEU.

Klub US-DEU ve Sněmovně tak má nyní sedm straníků a tři nestraníky. Kromě Vrbíka a Bielesze je v klubu i Taťána Fischerová.