Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který se expertního jednání neúčastnil, by pak ale v rozpočtu mohly chybět peníze na zdravotnictví, valorizaci důchodů či podporu rodin. Právě daně byly dosud velkou překážkou v jednání o koalici mezi ČSSD a ANO.

"Dohodli jsme se, že v podstatě zafixujeme daňovou úroveň roku 2013 a nebudeme v našem společném prohlášení uvažovat o nějakém zvyšování na nejbližší dva roky," řekl novinářům poslanec Jan Volný (ANO), který je členem expertního týmu.

Dvouleté zmrazení by se podle Volného týkalo daní pro fyzické i právnické osoby. "V podstatě veškeré pohyby daní zatím necháváme na této úrovni a budeme o tom dále jednat na další následující období poté, co se projeví ty kroky, které chceme společně udělat na úrovni zlepšení nákupů, výběrových řízení a daňového vybírání," konstatoval Volný.

ČSSD je stále opatrná

Sociální demokraté ale interpretují výsledek dnešního jednání opatrněji. Podle stínového ministra financí Jana Mládka (ČSSD) jde o návrh ANO, o němž strany společně diskutují.

"Byl bych o něco opatrnější ve vyjádřeních. V těchto věcech platí, dokud není dojednáno všechno, není dojednáno nic," řekl Mládek. Podle Mládka ale strany určitě nebudou zasahovat do rozpočtu na příští rok. Zachovat by se v podstatě mohla také takzvaná solidární přirážka, tedy v podstatě druhá sazba daně z příjmu pro vysokopříjmové skupiny, která má platit až do konce roku 2015.

"Jsem velmi rád, že ANO slyší na to, že bychom to minimálně takhle zachovali, že slyší i na to, že bychom odstranili pokrytectví a nazývali to druhá sazba daně z příjmu fyzických osob, a zdá se, že je souhlas i na tom, že budeme používat hrubou mzdu a ne superhrubou, tedy za předpokladu, že ta změna proběhne fiskálně neutrálně," uvedl Mládek.

Dohoda na vyšší úrovni

Podle šéfa ČSSD Sobotky mohou dohodu uzavřít pouze vyjednávací týmy, nikoliv týmy expertů. Podle Sobotky je ale potřeba některé daně změnit.

"Navrhujeme například zvýšení zdanění hazardu, tam jsem nezaznamenal výtky ANO. Zmrazení daní mi nedává moc smysl, když není jasné, z jakých zdrojů pokryjeme budoucí výdaje státního rozpočtu, ať už jde o stabilizaci zdravotnictví či valorizaci penzí," uvedl po jednání poslaneckého klubu Sobotka.

Strany se v úterý shodly na zavedení majetkových přiznání jak pro politiky a státní úředníky, tak pro běžné občany. Pro ty by podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka mohla platit od roku 2015 při nabytí majetku v určité výši.