„My makáme,“ ujistil ovšem novináře po skončení tiskové konference místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v narážce na volební slogan ANO „Nejsme jako politici, makáme“.

Že vyjednávače čekají ještě těžká rokování, potvrdil i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Zůstává celá řada okruhů, které jsme ještě uzavřít nedokázali, a to ani na dnešním jednání hlavních vyjednávacích týmů,“ uvedl.

Podle něj se hovořilo zejména o změně přístupu k zacházení s veřejnými penězi. „Jsem rád, že jsme dosáhli shody na tom, že je třeba posílit absolutní otevřenost veřejného sektoru a státní správy a že je třeba dosáhnout takových opatření, která povedou k úsporám veřejného sektoru,“ řekl Sobotka.

Podpora hospodářského růstu

Podle něj se debatovalo i o centrálním zadávání veřejných zakázek a centrálních nákupech pro veřejný sektor. Shodli se také na tom, že by vláda měla podporovat hospodářský růst a vytvářet podmínky pro zvyšování počtu pracovních míst. Ani jedna strana podle Sobotky nechce v budoucnu škrtat na veřejných investicích a na mzdách zaměstnanců veřejného sektoru.

Soustředit se chtějí také na lepší výběr daní. Co se týče zákona o prokazování původu majetku, konkrétní dohoda ještě na světě není. A totéž platí i o registračních pokladnách, které prosazuje ČSSD, ale ANO se nezamlouvají.

Shoda byla například v tom, že schodek rozpočtu by v budoucnu neměl převýšit tři procenta HDP.

ANO trvá na nezvyšování daní

Předseda ANO Andrej Babiš zdůraznil, že nadále trvají na tom, aby se nezvyšovaly daně. „Myslíme si, že je třeba změnit zásadně řízení některých resortů, a ty daně pro nás nejsou řešením. Ale pokročili jsme v tom, že jsme si vyjasnili spoustu věcí, které byly kontroverzní. Nicméně základní premisa, kdy říkáme šetřit a snížit náklady, centralizovat některé činnosti a vybrat daně, zůstává a budeme v diskusích pokračovat,“ řekl Babiš.

Sobotka chce zvyšovat daně třeba některým typům firem, a to na 25 procent. Vyšší daně by se měly podle představ ČSSD týkat také právnických osob. Jednalo se ale také o snížení DPH na některé položky, což by mělo být vázáno i na opatření ke zlepšení výběru daní.

Další podrobnosti se mají dolaďovat v tomto týdnu. Experti stran by měli například propočítat, jak by vypadaly příjmy a výdaje státu, pokud by se naplňovaly jejich představy o řízení státu. Kupříkladu by mělo být jasné, jak budou vypadat příjmy po zrušení poplatků ve zdravotnictví nebo v případě vyšší valorizace penzí.