"Setkal jsem se s tím ještě dříve než před dvěma lety. Tam víceméně to všichni brali, a to nejenom v rámci sociální demokracie, když jste mluvil s jakoukoli jinou stranou nebo s hnutím, tak to brali jako ustálenou praxi, která se dělá od nepaměti," uvedl Rath.

Rath už v prvním rozhovoru od svého propuštění z vazby řekl Novinkám, že pro ČSSD snažil sehnat peníze na volby. [celá zpráva]

Soudí, že i díky jeho případu se financování zejména tradičních stran výrazně změnilo. Rath naopak zmínil nová politická seskupení, která měla nákladnější kampaně. "Vůbec netušíme, odkud ty peníze plynou," podotkl Rath, kterého tento týden soud propustil po roce a půl z vazby.

Video

Netušil jsem, že mi dávají peníze, říká David Rath. Zdroj: Novinky

Skupina okolo Ratha podle žalobce způsobila škodu ve výši desítek miliónů korun. Sedmimiliónovou částku dostal podle obžaloby jen za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V kauzách figurují například někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner, bývalý poslanec Petr Kott.

Video

Exkluzivní rozhovor s Davidem Rathem po jeho propuštění z vazby. Zdroj: Novinky

Sponzory podle Ratha sháněla pro ČSSD i Pancová. Příslib oslovení možných sponzorů podle exhejtmana zazněl taky od Ivany Salačové, jež v kauze figuruje jako spolupracující obviněná.