Filip Zemanovi sdělil svůj názor na podobu rodící se vládní koalice ve složení ČSSD, ANOKDU-ČSL. Lidovci, kteří podporují zachování církevních restitucí, se podle něj staví proti výsledku voleb. Komunisté jsou tedy proti jejich zapojení do vlády, pokud KDU-ČSL svůj postoj nepřehodnotí. "Tady je podle mého soudu nutné, aby KDU-ČSL, která se nepodílela na přijetí zákona o církevních restitucích, netrvala na jeho platnosti," řekl novinářům Filip.

"Pokud má dojít k nějaké změně smluv, tak je nutné, aby s ní souhlasily obě smluvní strany," řekl ve čtvrtek předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Přivítal proto, že předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce o případných změnách v podobě restitucí jednat se zástupci církví a náboženských společností.

Zákon o restitucích je nutné zrušit

Pokud budou lidovci součástí vládní koalice, bude se KSČM stavět do opozice. "V jiných formátech samozřejmě můžeme pomoci prosazovat ty zákony, které jsou v souladu s naším volebním programem," uvedl Filip.

Zákon o církevních restitucích je podle předsedy KSČM nutné nejen zrušit, ale i nahradit jinou normou: "Způsobem, který by byl akceptovatelný pro většinu české společnosti, nikoli jenom pro klér."

Zeman předsedovi komunistů řekl, že je připraven přijmout ke společné schůzce předsedy všech parlamentních stran, pokud ho o to požádají. Je mu prý jedno, zda s nimi bude hovořit individuálně, nebo na jednom velkém společném mítinku.

Filip chce být místopředsedou Poslanecké sněmovny

Již před zahájením jednání se Zemanem Filip novinářům řekl, že se ochotně ujme role místopředsedy Poslanecké sněmovny, pokud do ní bude navržen stranickými orgány.