Pobyt ve vazbě označil jako „neživot“. Teď je prý ve stadiu meziživota. Vzhledem k tomu, jakou aktivitu represivní složky vyvíjejí, je podle něj pravděpodobné, že se za mříže vrátí.

„Tohle je neuzavřená kapitola a člověk musí počítat úplně se vším,” konstatoval Rath. „Vzhledem k tomu, jaké obrovské úsilí vůči mně ty represivní složky vyvinuly, tak i tuhle možnost musím brát jako pravděpodobnou,” připustil. Na dotaz, zda je s tím smířen, Rath odvětil: „Co mi zbývá.”

David Rath po propuštění z vazby

David Rath po propuštění z vazby

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Bývalý hejtman je připraven odevzdat pas a splnit i další podmínky dané soudem. Ty ovšem zatím neznají ani jeho obhájci, protože ještě nemají v ruce rozhodnutí soudu.

David Rath před novináři

David Rath před novináři

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Rath nejprve poděkoval svým blízkým, advokátům i vězeňské službě. Jako už několikrát se pozastavil nad situací ve českém vězeňství. Podle něj není divu, že je v ČR tolik recidivistů, protože ten systém ve vězení je vyrábí. Personál věznic za to prý rozhodně nemůže. „Mezi zaměstnanci je řada lidí, kteří jsou velmi příjemní a inteligentní,” řekl. Pobyt ve vězení popsal jako život bez radosti.

Video

David Rath u domu v Hostivici. Zdroj: Jiří Forman, Novinky

Chce dohnat výchovu dětí

Nejvíc se prý těší na setkání s dětmi, které jsou ve věku 12 a 13 let a rok a půl se nemohl podílet na jejich výchově. ”Pokusím se ten rok a půl nějak dohnat v jejich výchově,” odtušil.

Těší se také na to, že začne pracovat ve své ordinaci v Hostivici. Jeho pacienty mezitím převzala jeho manželka. Ordinovat by mohl již příští týden.

David Rath po propuštění z věznice

David Rath po propuštění z věznice

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Kateřinu Pancovou, kterou pustili už dříve se navštívit nechystá. I vzhledem k probíhajícímu soudu. O svém případu řekl, že nese „rysy politického procesu”.

Rath neuvažuje o návratu do politiky a na dotaz Práva přiznal, že ve volbách volil ČSSD.