Neděle přinesla obrat do dramatické situace vyvolané utajovanou povolební schůzkou oponentů Bohuslava Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Ústřední výkonný výbor (ÚVV) ČSSD odpoledne zrušil usnesení předsednictva strany, kterým byl Sobotka vyzván k rezignaci a vrátil šéfa strany do čela vyjednávacího týmu o nové vládě. [celá zpráva]

Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec po jednání ÚVV ČSSD v pražském hotelu Olšanka

Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec po jednání ÚVV ČSSD v pražském hotelu Olšanka

FOTO: Milan Malíček, Právo

ČTĚTE TAKÉ
Sobotka posbíral body, znovu vede vyjednávací tým
Budeme jen řadoví poslanci, plánují Hašek s Tejcem
Za krizi v ČSSD může Hašek, myslí si téměř polovina Čechů

Krátce před 16:00 pak politické grémium soc. dem. najmenovalo do týmu samé Sobotkovy spojence ve straně.  Kromě Chovance sou v něm předseda Senátu Milan Štěch, místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Video

Milan Chovanec po jednání ÚVV ČSSD

Zdroj: Novinky

Místopředseda strany a plzeňský hejtman Chovanec má podle Sobotky komunikovat o povolebních vyjednáváních s hejtmany.

Jde o jasný políček Haškovi, který je stále šéfem všech hejtmanů v pozici předsedy Asociace krajů ČR. Navíc to byl Chovanec, který byl na Haškův popud hned po volbách na schůzce u prezidenta v Lánech. Zatímco Hašek a spol. setkání se Zemanem zapírali, Chovanec ji jako první veřejně přiznal.

DOKUMENT: Usnesení ÚVV ČSSD k povolební situaci

Chovanec i Zaorálek už figurovali ve vyjednávacím týmu, který po odvolání Sobotky z jeho čela na povolebním předsednictvu, vedl krátce právě Hašek. Udrželi se tak i v nové sestavě, která vzešla z pro Sobotku vítězného jednání ÚVV.