ÚVV tak v neděli na pražském jednání zvrátil dva týdny stará usnesení, po kterých Sobotka ale odmítl rezignovat. Jednání části svých spolustraníků tehdy označil za pokus o puč. Právě postup „pučistů” ÚVV podle informací ČTK odsoudil.

DOKUMENT: Usnesení ÚVV ČSSD k povolební situaci

Sobotka se tak vrací do čela vyjednávacího týmu o nové vládě. O jeho dalších členech rozhodne ještě v neděli nejužší vedení soc. dem. – politické grémium.

Michal Hašek (vlevo) v neděli ráno předal předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi svou rezignaci na funkci 1. místopředsedy strany. Na snímku s dosavadním šéfem poslaneckého klubu strany Jeronýmem Tejcem na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD v Praze.

Michal Hašek (vlevo) v neděli ráno předal předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi svou rezignaci na funkci 1. místopředsedy strany. Na snímku s dosavadním šéfem poslaneckého klubu strany Jeronýmem Tejcem na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD v Praze.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Sobotka v neděli řekl, že jeho strana ztratila čtrnáct dní, během kterých mohla vyjednávat o vytvoření vlády.

Bohuslav Sobotka o průběhu jednání ÚVV ČSSD

Zdroj: Novinky

Michal HašekJeroným Tejc, kteří se zúčastnili povolební schůzky s prezidentem Zemanem v Lánech a koncem tohoto týdne rezignovali na posty ve vedení ČSSD, v neděli řekli, že chtějí být řadovými poslanci.

Mimořádný sjezd nebude

Oba dosavadní Sobotkovi oponenti v neděli podpořili svolání mimořádného sjezdu ČSSD v únoru příštího roku. Bohuslav Sobotka navrhoval, aby se konal 22. února.

Podle informací Novinek ale nakonec ÚVV o svolání mimořádného sjezdu strany na únor příštího roku nehlasoval. K tématu se chce ČSSD vrátit jen v případě, že Sobotka nesestaví vládu nebo ÚVV odmítne vstup do kabinetu za sjednaných podmínek. Pak by se otázka mimořádného sjezdu dostala na pořad dne.

Příslušné usnesení, kterým se rozhodování o mimořádném sjezdu odsouvá až na dobu po dokončení rokování o vládě, navrhl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

ČTĚTE TAKÉ
Sobotka v pondělí požádá o schůzku s Milošem Zemanem
Za krizi v ČSSD může Hašek, myslí si téměř polovina Čechů

Kromě Michala Haška a Jeronýma Tejce rezignovali na vrcholné funkce ve straně také další účastníci lánské schůzky Zdeněk ŠkromachJiří Zimola. Jednání s prezidentem se uskutečnilo hned v sobotu, krátce po skončení předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Zúčastnění o schůzce odmítali mluvit, Hašek ji opakovaně veřejně popřel, ze lži ho ale nakonec usvědčil další z účastníků Milan Chovanec, který ji novinářům potvrdil.