"Rozhodně se musím jako lékař ohradit proti nepravdivým tvrzením, která se v posledních dnech v médiích objevují, a sice že došlo k úrazu v důsledku požití alkoholu, že šlo o kolaps s následným bezvědomím nebo že by při pádu došlo k poranění obličeje. Nic takového se nezakládá na pravdě. Zdravotní stav pana prezidenta je uspokojivý a také subjektivně se cítí dobře," uvedl Holcát v tiskové zprávě.

Výhradně takovou formou chce zdravotní stav hlavy státu komentovat i do budoucna vzhledem k "neustálým dehonestujícím a lživým zprávám v médiích".

Ve středečním vyjádření také šéf konzilia shrnul dosavadní fakta o zranění a aktuálním zdravotním stavu Zemana.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát

Ministr zdravotnictví Martin Holcát

FOTO: Milan Malíček, Právo

"Prezident v noci z 29. 10. na 30. 10. při zakopnutí o koberec upadl na pravou nohu a poranil si pravé koleno," uvádí v textu, kde také vyjmenovává vyšetření, kterými Zeman prošel. [celá zpráva]

"Byly provedeny laboratorní testy, které mj. absolutně vylučují přítomnost alkoholu v krvi," konstatuje mimo jiné. "Jde o nepříjemné a bolestivé, ale na druhou stranu nikoli vzácné poranění kolenního kloubu, které vyžaduje fyzický klid, omezení pohybu v kolenním kloubu a došlapu na pravou nohu," napsal dále Holcát. Celkovou dobu rekonvalescence odhaduje na tři až šest týdnů.

Aktuální vyšetření podle Holcáta neprokázala vážnější změny zdravotního stavu prezidenta, který trpí cukrovkou. "Pan prezident dodržuje klidový režim, řídí se doporučenou dietou, a to včetně zákazu požívání alkoholu. V neděli již také začal rehabilitovat, začíná zapojovat chůzi o berlích," konstatoval v tiskové zprávě.