"Vyzýváme iniciátory, kteří se účastnili povolební situace, aby rezignovali na významné stranické funkce," prohlásil po jednání výboru šéf středočeských sociálních demokratů Miloš Petera. O konkrétních jménech se ale v usnesení přijatém v úterý nemluví.

Pro usnesení podle Chládka hlasovalo všech 19 členů krajského výkonného výboru. Zároveň se vyslovili pro svolání mimořádného sjezdu ČSSD v dřívějším termínu, už v únoru.

Tvrdá kritika spolustraníků

Sám Sobotka se úterního jednání zúčastnil. Novinářům po jeho skončení prozradil, že zazněla tvrdá kritika spolustraníků, kteří se ho pokusili vyřadit z vyjednávacího týmu. Na nedělním jednání ústředního výkonného výboru ČSSD by podle něj měla být vyvozena jasná osobní odpovědnost těchto lidí.

"Očekávám, že ÚVV rozhodne o tom, kdo za sociální demokracii povede jednání o sestavení vlády, a očekávám také, že ÚVV rozhodne o osobní odpovědnosti všech aktérů toho nezdařeného puče," uvedl.

Pokud jde o setrvání Jeronýma Tejce v čele poslaneckého klubu strany, záleží podle Sobotky právě na rozhodnutí uvnitř této frakce, jež má v dané otázce autonomii. "Myslím, že je na rozhodnutí Jeronýma Tejce, jestli bude blokovat řešení situace, nebo vyvodí politickou odpovědnost a rezignuje také na pozici předsedy poslaneckého klubu," prohlásil Sobotka.

Sobotku podpořila v posledních dnech řada krajských organizací. Většina z nich vyzvala účastníky povolební schůzky v Lánech k vyvození osobní odpovědnosti, některé i k rezignaci. Utajované schůzky s prezidentem se zúčastnili místopředsedové strany Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Milan Chovanec, staronový předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc a jihočeský hejtman Jiří Zimola.