Negativní lustrační osvědčení požadovala po ministrech všech dosavadních českých vlád prezidentská kancelář. Stejnou podmínku stanovil zájemcům o ministerská křesla také současný prezident Miloš Zeman. Ministrem prý nejmenuje nikoho, kdo lustrační osvědčení nebude mít.

V rozhovoru pro úterní Právo Zeman připomněl, že když sestavoval před lety svou vládu, existoval požadavek na lustrační osvědčení všech ministrů i premiéra. „Nevím, jestli se pravidla v této věci změnila, pouze konstatuji, že tento požadavek tehdy byl,“ uvedl. [celá zpráva]

Právě Babiš, o němž komunistická Státní bezpečnost (StB) vedla svazek jako o spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš, by mohl mít s podmínkou negativního lustračního osvědčení problém. Politik, jehož strana by spolu s ČSSDKDU-ČSL mohla usednout v příštím kabinetu, na Slovensku bojuje o čistotu svého jména, dříve než v lednu ale tamní soud nerozhodne.

Pokud by slovenský soud Babiše očistil, mohlo by to podle ústavního právníka Jana Kysely výrazně ovlivnit také výrok českého ministerstva vnitra, které u nás lustrační osvědčení vydává.