Sobotka měl na setkání hovořit o tom, že předpokládá, že Zeman naváže na dosavadní praxi a pověří sestavením vlády předsedu vítězné strany.

Totéž ostatně lídr soc. dem. prohlásil v rozhovoru pro sobotní Právo. „Pokládám za jediný možný legitimní postup, pokud prezident pověří sestavením vlády předsedu vítězné politické strany,“ uvedl. [celá zpráva]

Bohuslav Sobotka přijíždí na schlůzku v restauraci v Praze 6.

Bohuslav Sobotka přijíždí na schůzku v restauraci v Praze 6.

V politických kuloárech se ale spekuluje, že i když Sobotka pověření dostane, komunisté mu nedají podporu a pak by přišel na řadu Zemanův oblíbenec Michal Hašek. O tom se prý na úterní schůzce nemluvilo. „Tohle téma vůbec nebylo na přetřesu dne. Hlavním tématem byly skutečně církevní restituce,“ řekla včera Právu místopředsedkyně komunistů Vostrá. [celá zpráva]

Miloslava Vostrá a Vojtěch Filip z KSČM při příchodu do restaurace

Miloslava Vostrá a Vojtěch Filip z KSČM při příchodu do restaurace

FOTO: Petr Horník, Právo

Špičky soc. dem. a KSČM se v každém případě podle zjištění Práva dohodly, že ještě v sobotu, po vyhlášení výsledků voleb, naplánují společné jednání. Schůzka se uskuteční i v případě, že levice nezíská v nové Sněmovně většinu, jak některé průzkumy naznačovaly.

Zajímavé je, jak došlo k tomu, že se v luxusní restauraci levicoví politici nakonec sešli ve čtyřech: Sobotka a druhý muž soc. dem. Michal Hašek s Filipem a Vostrou. ČSSD navrhovala, aby se setkali jen šéfové stran, komunisté si ale vyžádali širší formát.