Augustin v úterý nepřímo odůvodnil odvolání Šimůnkové z pozice šéfky sekce pro lidská práva nedodržováním pravidel a pracovní morálkou. Šimůnková ale zůstala vládní zmocněnkyní. [celá zpráva]

Sama se rozhodla na tuto funkci rezignovat ve čtvrtek. Reagovala tak na okolnosti úterní suspendace - podle jsou uváděné důvody odvolání jen zástupné. Podle ní ve skutečnosti stojí za odvoláním fakt, že kabinet nepřikládá lidským právům patřičnou důležitost.

Šimůnková soudí, že by nemohla agendu související s lidskými právy účinně vykonávat kvůli vágnímu zakotvení pozice vládního zmocněnce v novém organizačním řádu Úřadu vlády. Po oddělení od postu ředitele sekce podle ní tato funkce ztratila obsah i pravomoci.

"Věnovala jsem práci v oblasti lidských práv nejen na Úřadu vlády několik let intenzivní práce a nechci se podílet na tom, že je funkce zmocněnce pro tuto oblast opět zbavována svého obsahu a tím vlastně likvidována," napsala Šimůnková v dopise, kterým rezignaci oznámila premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi.