Jeden ze studentů vznesl dotaz, co udělal prezidentský úřad k záchraně Češek v Pákistánu.

„Napsali jsme dopis prezidentovi, aby se tomuto problému věnoval. On nám odpověděl, že pověřil tajnou službu. Nemohu prozradit další podrobnosti, abych neohrozil bezpečnost dívek,“ řekl Zeman. „Víme jen, že se pohybují mezi AfghánistánemPákistánem a vyjednává se o jejich propuštění. Podrobnosti nelze zveřejnit, protože jde o tajné informace,“ dodal prezident.

Ministerstvo mlčí

Ministerstvo zahraničních věcí nechtělo prezidentovo vystoupení komentovat, stejně jako nestojí o publicitu týkající se jednání s únosci. „Žádný komentář nemáme, ten proces je dlouhodobý a stále probíhá,“ řekl Novinkám David Frous z tiskového oddělení resortu.

Video

Češky unesené v Pákistánu žádají o pomoc.

Premiér v demisi Jiří Rusnok na středeční tiskové konferenci po jednání vlády prohlásil, že se věcí nejspíš ještě dnes bude zabývat Bezpečnostní rada státu. "Myslím, že to je věc, která se opravdu nedá v tuto chvíli komentovat, je to velmi citlivá záležitost, a prosil bych o porozumění v zájmu těch dívek a jejich rodin," dodal.

Antonie Chrástecká a Hana Humpálová byly uneseny v březnu v pákistánském Balúčistánu. Jejich údajní únosci zveřejnili později video, které mělo být natočeno měsíc po únosu. Obě mladé ženy na videu žádají o propuštění Pákistánky Áfíi Siddíkové, která byla v USA odsouzena za podporu terorismu na 86 let. [celá zpráva]

Zeman k tomu tehdy řekl, že je rád, že jsou Češky naživu. Současně ale zdůraznil, že s teroristy se nevyjednává.

České turistky Pákistánem projížděly cestou z Íránu do Indie.